Jüpiter’in Kızılötesi Isı Haritasını Oluşturuldu

Kaliforniya Üniversitesi’nden Michael Wong liderliğinde bir ekip, Gemini Rasathanesi’nin gözlemleri, Hubble Uzay Teleskobu ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Jüpiter’in yörüngesine giren insansız uzay aracı Juno tarafından yakalanan görüntüleri birleştirerek Güneş Sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’in yüksek çözünürlüğe sahip görüntülerini elde etti.

Jüpiter’in Kızılötesi Isı Haritası Oluşturuldu

Görüntüler gaz devinin nasıl görüldüğünden ziyade bulutlu yüzeyinin altında gizlenen sıcaklık bölgelerini takip ederek başka bir açıdan bakılmasını sağlıyor. Gök bilimciler, kızılötesi bir ısı haritası olarak tanımlandırılabilecek bu görüntüyü gezegenin şimdiye kadar yapılan en keskin gözlemi olarak nitelendirdi.

‘Şanslı görüntüleme’ ismi verilen teknik ile beraber devasa kasırgaların gerçekleştiği Jüpiter’de yıldırınlar ve kasırgalarla beraber Büyük Kırmızı Leke üzerindeki siyah noktaların yüksek çözünürlükte  görüntüleri elde edildi. Elde edilen görüntülere göre leke üzerinde bulunan bu siyah noktalar, bulut örtüsündeki açıklıklardan kaynaklanıyor.

jüpiter
Yorumlar (0)
Yorum Yap