1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. 10 Haziran’da Jüpiter Dünya’ya En Yakın Konuma Geliyor

10 Haziran’da Jüpiter Dünya’ya En Yakın Konuma Geliyor

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter, Dünya'ya bu yılki en yakın konumuna geliyor.


Güneş sistemimizin en büyük gezegeni Jüpiter, uzay ile ilgilenen kişilerin kolayca izleyebilecekleri bir hedef. Eğer uzay ile çok ilgili bir insan değilseniz Jüpiter’i bulmak da o kadar kolay değil. Ama 10 Haziran 2019 tarihinde isteyen herkes Jüpiter’i kolaylıkla izleyebilecekleri bir gün. Jüpiter 10 Haziran 2019 tarihinde Dünya’ya en bu yılın en yakın konumuna geliyor.Bu büyük gezegeni gözlemlemek isteyen herkes, 10 Haziran’da gezegeni ve hatta uydularını teleskopsuz olarak gözlemleyebilecek.

NASA’nın gökyüzü gözlem ipuçlarına göre, Jüpiter gelecek Haziran günlerinde özellikle 10 Haziran 2019 tarihinde en büyük ve parlak halini alacak. Bu şekilde tüm gece kolaylıkla gözlemlenebilir olacak. 10 Haziran tarihinde gözlemi yapabilmek için 1 çift dürbünden daha fazla bir araca gerek olmayacak.

NASA Konu hakkında “Güneş sisteminin en büyük gezegeni, çıplak gözle parlak bir mücevher gibi gözükecek ancak bir dürbün veya küçük bir teleskop aracılığıyla harika bir gözlem şansı yakalayabilirsiniz. Jüpiter’in 4 uydusunu gözlemleme şansı bulabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

kaynak: https://in-the-sky.org/news.php?id=20190610_12_100

Yorum Yap