1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar, Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar, Trafik Sigortası Zorunlu Mu?

Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin sahip olması gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası, trafikte meydana gelebilecek her türlü kazayı maddi ve manevi teminat altına alan birçok yasal detaya sahiptir. Gelin birlikte zorunlu trafik sigortasının detaylarına bir göz atalım.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca trafikte bulunan her araç sahibinin yükümlülüğüdür. Trafik kazası durumunda zorunlu trafik sigortası yaptıran bir kişi karşı tarafa herhangi bir maddi zarar vermeyecektir.

Ayrıca zorunlu kasko sigortası ile hava kazasında karşı tarafın uğrayacağı maddi ve manevi zararları da teminat altına almaktadır. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın zararını karşılar. Kendi aracınızın güvenliğini sağlamak için sigorta şirketlerinden sigorta yaptırabilirsiniz.

Trafikte her zaman bir kaza ile karşılaşabiliriz. Kaza yapan araçların zorunlu kaskolu olup olmadığını kestirmek güçtür. Bu nedenle kendi aracınızda oluşabilecek herhangi bir hasarı ortadan kaldırmak için mutlaka bir sigorta poliçesi yaptırmanızı öneririz.

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası Fiyatları

Kasko fiyatları araç tipine, il ve dijital trafik koduna göre değişiklik göstermektedir. Kasko fiyatları, Sigorta Bilgi Merkezi tarafından aylık olarak duyurulur.

Her sigorta şirketinin farklı fiyat aralıkları olduğunu göreceksiniz. Kasko sigortasının en iyi fiyatı için motor sigortacılarının teklifini kullanmanızı öneririz. Bütçenize göre en uygun trafik sigortası ücretini bulabilirsiniz.

Trafik Sigortası ile Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

  • Zorunlu kasko sigortası ile trafik sigortası arasındaki en büyük farklardan biri, kasko sigortasının isteğe bağlı olmasıdır. Öte yandan, trafik sigortası da zorunludur.
  • Zorunlu trafik sigortası ile karşı tarafta oluşabilecek her türlü hasarı karşılayabilirsiniz. Kasko sigortası, kaza veya kendi aracınızın hasar görmesi durumunda yararlanabileceğiniz bir sigorta türüdür.
  • En uygun trafik sigortası teklifini almak için sigorta şirketlerini araştırmanız faydalı olacaktır. Kasko fiyatları serbestçe dalgalanıyor.
  • Aracınızı sigortalatmadan önce biraz araştırma yapmanız gerekir. Artık her şeyin sigortalandığı ve araba sigortasının gelecekteki kazalara karşı büyük bir teminat olduğu bir çağdayız. Tabii ki sağlığınız en önemli faktör, ancak araç sigortası hakkında daha fazla konuşacağız.
  • Sıfır veya ikinci el araç almak için en güvenilir yere başvurarak bütçenize uygun kasko fiyatlarını araştırabilirsiniz. Üst sınıf bir araba tercih ediyorsanız, bütçenizin de yüksek olduğunu varsayarsak, dikkat edeceğiniz tek faktörün sigorta şirketinin kredibilitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yap