1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Amatörle Karşı Karşıya YouTube’da Yayınlandı

Amatörle Karşı Karşıya YouTube’da Yayınlandı

Türkiye'de amatör futbolun durumunu gösteren yönetmenliğini Görkem Gül'ün yaptığı Amatörle Karşı Karşıya belgeseli Youtube'da yayınlandı. 52 dakika uzunluğuna sahip olan belgesel, Türkiye'de neden futbolcu yetişmediği sorununu inceliyor.

amatörle karşı karşıya

Futbol, dünya üzerinde yer alan ülkelerin birçoğunda olduğu gibi Türkiye’de de spor dalları arasında en popüleri konumunda yer alıyor. Futbol denilince insanın aklına ise en üst bir veya 2 lig geliyor. Fakat her ne kadar insanlar tarafından takip edilmesede az imkanların bulunduğu amatör kümelerde de futbol oynanmaya devam ediyor. Youtube üzerinde yayınlanan Amatörle Karşı Karşıya adlı belgesel ülkemizde oynanan futbolun durumunu araştırıyor ve bu alanda bir ilk olma başarısını elde etti.

Amatörle Karşı Karşıya

Türkiye’nin en çok amatör kulübe sahip mahallesi olan İzmir Bornova Çamdibi Mahallesi üzerinden yola çıkan belgesel, Türkiye’de oynanan amatör futbolun derinliklerine iniyor. 52 dakika uzunluğuna sahip belgesel, amatör futbolcuların yaşadığı zorlukları ve imkansızlıkları seyirciye aktarıyor.

Ülkemizde uzun senelerden bu yana bir tartışma konusu olan “neden futbolcu yetişmiyor?” sorusuna bir cevap arayan belgeselin tanıtım yazısı ise şöyle;

Bornova, Türkiye’nin en çok amatör kulübe sahip ilçesi. Bornova ilçesini bu sayıya ulaştıran ise neredeyse her sokağında bir amatör kulüp barındıran Çamdibi-Altındağ bölgesi. Belgesel, bu bölgedeki amatör kulüplerden yola çıkarak Türkiye’de sıkça tartışılan “Neden futbolcu yetişmiyor?” sorusunun temeline iniyor.

Söz sırası; Hayatını Çamdibi Altınok kulübüne adamış, takımı için kaptanlık, başkanlık, antrenörlük, malzemecilik, sağlıkçılık yapmış Yahya Başkan; maçlara sağlıkçı gönderilmediği için her türlü mücadeleye girmiş, cezalar almış, küme düşmüş, aldığı kupayı sahada bırakmış Hilmi Bayer; çocukluğunda engeller yaşasa da hayalinden vazgeçmemiş, umudunu hala koruyan Kadircan Gülten ve sadece futbolu sevdiği için karşılaştıkları zorluklara rağmen mücadele etmeye devam eden amatörlerde…”

Yorum Yap