1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Android 11 Beta Sürümü Ertelendi

Android 11 Beta Sürümü Ertelendi

android 11 beta

Google’nin merakla beklenen Android 11 Beta sürümü ile ilgili hayal kırıklığı yaratan bir açıklama geldi. 3 Haziran günü yapılacağı açıklanan Android 11 Beta yayını ve Android 11 Beta sürümünün yayınlanması, Android Developers’ın Twitter’dan yaptığı açıklama ile birlikte ertelendi. Açıklamada yeni zaman belirtilmezken ertelenmenin nedenleri de açıklanmadı.

Android 11 Beta Sürümü Ertelendi

Google, her sene bu sıralar düzenlediği I/O geliştiriciler etkinliğini de COVID-19 sebebi ile ertelemişti. Ertelenen Android 11 Beta etkinliğinde, Andorid’in mühendislik Başkan Yardımcısı ve Ürün Yönetimi Kıdemli Genel müdürü Stephanie Cuthbertson canlı yayında sorulara cevap verecekti.

“Android 11 hakkında daha fazla bilgi vermek için sabırsızlanıyoruz ancak şu an kutlama yapmanın sırası değil. 3 Haziran tarihli Beta sürümünü erteliyoruz. Android 11’le ilgili detayları yakında sizlerle paylaşacağız.” tiviti ile Android 11 Beta yayınının ve Android 11 Beta sürümünün yayınlanmasının iptali açıklandı. Yakın zamanda yeni tarihi açıklanması beklenen etkinliğin neden ertelendiği ise açıklanmadı.

Android 11’in son stabil sürümün, 2020’nin üçüncü çeyreğinin sonunda yayınlanması bekleniyor, gelen yenilikler ise şu şekilde:

  • Uygulamadan çıkma nedenleri güncellendi: Son geliştirici sürümüyle birlikte Google, ‘exit reasons API’sini getirdi. Bu API ile birlikte geliştiriciler, uygulamadan neden çıkıldığını anlayabilmek için detaylı bir rapor talebinde bulunabilecekler.
  • GWP-ASan yığın analizi: Yeni önizleme sürümüyle gelen bu özellik sayesinde geliştiriciler, hafıza güvenliği sorununa karşı yeni bir çözüme sahip oldular.
  • ADB Incremental: Android 11’e eklenen ADB Incremental sayesinde geliştiriciler, boyutu 2 GB’dan büyük olan APK’leri 10 kat daha hızlı yükleyebilecekler.
  • Kablosuz hata ayıklama: İsminden de anlaşılabileceği üzere geliştiriciler, hata ayıklama yapacakları zaman artık cihazı bilgisayara bağlamak zorunda kalmadan bu işlemi gerçekleştirebilecekler.

Yorum Yap