1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Depremleri Önceden Bildiren Yeni Algoritma Geliştirildi

Depremleri Önceden Bildiren Yeni Algoritma Geliştirildi

Almanya GFZ'de görev alan bilim insanları büyük depremleri öncesinden tahmin etmeyi başardı.

1036860904

Almanya’da bulunan GFZ’de görev alan bilim insanları depremlerin ışık hızında yaydığı bazı ışınları yakalamaya yarayan bir algoritma geliştirdi. Geliştirilen algoritma ile şu anda sadece büyük depremler tahmin edilebiliyor.

Büyük Depremler Önceden Tahmin Edilebiliyor

Araştırmaları yürüten bilim insanları aynı yıldırım ve şimşek ilişkisinde olduğu gibi depremlerinde öncesinde sinyal gönderdiğini keşfetti. Bu konuda çalışmalar yürüten GFZ’de bulunan bilim insanları büyük depremleri önceden tahmin etmeyi başardı. Araştırmada görev alan bilim insanları depremlerin ışını hızında yaydığı bu sinyallerin sebebi olarak Dünya’nın merkezinde olan yer çekimi değişimlerinden kaynakladığını belirtti.

Dünya’nın merkezinde gerçekleşen yer çekimi değişimlerinin yer çekimine oranının milyarda bir civarında olduğunu belirten bilim insanları şu anda sadece çok büyük depremleri ölçebilecek seviyede olduklarının altını çizdi. Geliştirdikleri algoritmayı ilk olarak Japonya’da 2011 yılında kullandıklarını belirten bilim insanları aldıkları sonucun tam olarak uyuştuğunu belirtti. Bilim insanları depremleri tahmin etme teknolojisinin daha da gelişmesi için öncesinde çok fazla teknolojinin de gelişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yorum Yap