1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Dünya İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

dünya internet hızı rekoru

Avustralyalı bilim insanları, ulaştıkları 44.2 Terabit internet hızı ile dünya internet hızı rekorunu kırdı. Geliştirdikleri özel optik çip sayesinde bu hıza ulaşan bilim insanları, çipin 80 kızılötesi lazerin gerçekleştirebileceği işi tek başına gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Dünya İnternet Hızı Rekoru: 44.2 Terabit

Bilim insanları, elde ettikleri bu hızın 1.8 milyon insanın yaşadığı Melbourne şehrinde yaşayan herkesin aynı anda yüksek hızla internete bağlanmasını sağlayabilecek büyüklükte olduğunu belirtti. İnternet hızı şu anlık laboratuvarda elde edilmiş olsa bile bilim insanları bu hızın herkese ulaştırılabileceğini düşünüyor.

Dünya internet hızı rekoru kıran bilim insanları, bu internet hızına ulaşabilmek için kızılötesi lazeri bir mikro tarak teknolojisiyle değiştirdi. Bu değişim ile birlikte 76.6 kilometrelik mesafeye döşenen karanlık fiberoptik kablolarla iletilen internet daha önce görülmemiş rekor bir hıza ulaştı. Bilim insanları bu hızların artık ihtiyaç olduğunu çünkü önümüzdeki günlerde internet altyapısının çökme tehlikesinin bulunduğunu belirttiler. 44,2 Terabit internet hızı ile bir saniyede 5395 GB veri indirebiliyor.

Yorum Yap