1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Dünyanın En Büyük Müteahhit Listesi Açıklandı

Dünyanın En Büyük Müteahhit Listesi Açıklandı

Mütahit Sıralama

Dünyanın En Büyük 250 Müteahhit Listesi açıklandı. Türkiye 3. sırada  Çin’in 1. sırada yer aldığı listede  ve Amerika Birleşik Devletleri 2. sırada yer buldu.

Gayrimenkul sektöründe başarılı çalışmalara imza atan Türkiye, Dünyanın En Büyük 250 Müteahhiti listesinde ilk üçe girdi.

  1. sırasını koruyan Türkiye,  Çin’in 1. sırada yer aldığı listede yer 2020 verileri ışığında 3’e gerileyerek 2021 listesinde yer aldı.

Amerikan müteahhitlik firmaları 2 tane yer aldı. Amerika’dan 41, Türkiye’den 40 firma var. Geçen yıl En İyi 250 Müteahhit listesine ABD’den 35, Türkiye’den 44 şirket katıldı.

Yeni listedeki bu tek şirket farkı Türkiye’nin yerini değiştirmiş olsa da, Covid-19 salgını altındaki dünyadaki iş koşulları ve mal fiyatlarındaki hızlı artış gibi birçok nedene rağmen Türkiye’nin performansını ‘koruduğu’ yorumlandı.

Listeye Giren Türk Firmaları Hangileri?

Buna göre listede ilk 10 Türk firması sırasıyla Ronesans İnşaat, Limak, Ant İnşaat, Yapı Merkezi, Enka, Tekfen, Onur İnşaat, TAV, Nurol ve Esta İnşaat oldu. Bu şirketler de genel sıralamadaki konumlarını yükselttiler.

Mütahit Sıralama
Mütahit Sıralama

Türk Müteahhitlerin Küresel Payı Düştü!

2019 yılında en yüksek ciroya sahip ilk 250 müteahhitlik firması arasında 44 Türk müteahhitlik firması belirlendi ve bu firmalar 21,6 milyar dolar ciro ile küresel pazarda %4,6 pay aldı.

Böylece 7. sırada yer alan Türkiye  gelir açısından 8. sırada  2020 yılında küresel payı %4,4’e gerilemiştir. ABD’nin payı %4.9t iken, Çin 1.  %25 ile yer.

Listenin ilk 25’inde yer alan şirketlerde genel olarak bir değişiklik olmadı. ENR’ye göre bu yılki listede 145 müteahhitlik şirketinin uluslararası kazancı daha az. Bu yıl listelenen 91 şirket kümülatif iş yüklerini artırdı, 75’i azaldı ve 41’i sabit kaldı.

Bu  yazımızda Dünyanın En Büyük Müteahhit Listesi‘ni ve Türkiye’den listeye giren şirketleri sizin için araştırdık. Büyük şehirlerde ev seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili paylaştığımız yazımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Yorum ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

Yorum Yap