1. Ana Sayfa
 2. Bilim&Teknik
 3. Dünyanın En İyi 10 Bilim Kurumu Açıklandı

Dünyanın En İyi 10 Bilim Kurumu Açıklandı

Dünyanın en ünlü bilim dergilerinden birisi olan Nature, 2020 yılının verilerinin incelenmesi sonucunda ortaya çıkan en iyi 10 bilim kurumunu açıkladı. Listenin ilk sırasına Harvard'ı ikiye katlayan Çin Bilimler Akademisi oturdu.

çin bilimler akademisi

Dünyaca ünlü akademik yayın organı Nature, 2020 yılının verilerini inceledikten sonra sonucunu paylaştı. Nature, bilim kurumlarını sıralamada kullandıkları araştırma payları belli şartları sağlayan 82 akademik dergide çıkan çalışmalara göre yaptı.

Listenin İlk Sırasında Çin Bilimler Akademisi Yer Aldı

Nature’nin yayınladığı listenin ilk sırasında Pekin’de yer alan Çin Bilimler Akademisi yer aldı. Çin Bilimler Akademisi en yakın sıradaki Harvard’ı neredeyse ikiye katlayarak 1805,22 araştırma payıyla ilk sırayı almaya hak kazandı. Çin Bilimler Akademisi’nin araştırma anlamında öncülüğünü kimya bölümü ardından ise fizik bilimleri, çevre bilimler ve yaşam bilimleri yaptı. Listenin ikinci sırasında ise 925,15 araştırma payı ile ABD’li Harvard Üniversitesi takip etti.

Araştırmanın sonucuna göre Harvard Üniversiteli araştırmacılar ise yaptıkları araştırmalarda çoğunlukla yaşam bilimlerine odaklandı. Bu alanın içerisinde ise biyoloji, tıp, diş hekimliği gibi dallar yer alıyor. Listenin üçüncü sırasında yer alan bilim kurumu ise Max Planck Topluluğu oldu. Max Planck araştırmacılarının ise fizik ve uzaya yönlendiği görüldü. Toplam 500 kurumun yer aldığı listede ise hiç bir Türk üniversite yer alamadı.

En İyi 10 Bilim Kurumu;

 1. Çin Bilimler Akademisi, Çin
 2. Harvard Üniversitesi, ABD
 3. Max Planck Topluluğu, Almanya
 4. Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS), Fransa
 5. Stanford Üniversitesi, ABD
 6. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), ABD
 7. Helmholtz Alman Araştırma Merkezleri Birliği, Almanya
 8. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (USTC), Çin
 9. Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık
 10. Pekin Üniversitesi (PKU), Çin

Yorum Yap