1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Hindistan Teknoloji Enstitüsü Atık Plastik Şişelerden Maske Üretecek

Hindistan Teknoloji Enstitüsü Atık Plastik Şişelerden Maske Üretecek

plastik şişe

2019’un sonunda ortaya çıkan koronavirüs salgınından dolayı uygulanan sosyal mesafe ve karantina uygulamaları büyük bir tepki ile karşılanan Hindistan’da yer alan Hindistan Teknoloji Enstitüsü ekibi, yüksek verimliliğe sahip yeni maske teknolojisi geliştirdiklerini açıkladı.

Ekip, elektro lif çekimi yöntemi ile geliştirdikleri maske için atık plastik şişeleri kullanarak dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan çevre kirliliği ve atıklar konusunda da önemli bir adım atmış durumda. Araştırmada yer alan araştırmacılar ilk olarak atık plastik şişeleri parçaladı ve sonrasında çıkan plastik parçaları preslenmiş nano-fiber ve eritici madde ile erittiler. Ve maske üretimi gerçekleştirdiler.

Plastik Şişelerden Maske Üretilecek

Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde çalışma yürüten uzmanlardan Yardımcı Doçent Sumit Sinha Ray’in paylaştığı bilgilere göre Hindistan Teknoloji Enstitüsü, N95 ve diğer maskelere eşdeğer filtreleme sağlayan maskeleri için farklı bir yöntem kullandı. Ekip geliştirdikleri maskede nano boyutlarında dokuma olmayan ince kumaş dokusunu elde edebilmek için atık plastik şişelerini kullandı.

Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde çalışma yürüten uzmanlardan Yardımcı Doçent Sumit Sinha Ray tarafından paylaşılan bilgilere göre, ITT (Hindistan Teknoloji Enstitüsü) ekibi N95 ve diğer medikal maskelerle eşdeğer filtreleme sağlayan maskeleri için farklı bir yönteme başvurdu. Ekip tarafından geliştirilen maskede nano boyutta dokuma olmayan ince kumaş dokusu elde etmek için atık plastik şişeler tercih edildi.

Kullanılan solüsyon ile ilgili verilen bilgide yeni bir yapıya dönüşen atık plastik şişelerden elde edilen bu nano-fiber dokunun bakteri ve enfeksiyonlara sebep olan diğer bütün bileşenlerden arındırıldığını ifade ediyor. Hatta Ray, bu maskelerin nefes alma konusunda birçok maskeden daha iyi olduğunu iddia ediyor. Ray, kullandıkları malzeme ve yöntem sayesinde üretim maliyetlerinin yarı yarıya azalacağını da iddialarına ekliyor.

 

 

Yorum Yap