1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

internet hızı nasıl yükseltilir

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

Hız Testi Yap

Öncelikle sahip olduğun internet hızını ölçmek için birkaç hız testi yap ve ortalamayı al. Ardından bunu mevcut paketinin desteklediği internet hızı ile karşılaştır. Eğer arada yüksek farklar var ise internet hızını yükseltecek bir şeyler yapabilirsin. Eğer ölçtüğünüz hız, internet paketinizin vadettiği hıza yakın ise yapabileceğiniz ekstra çok bir şey maalesef bulunmuyor.

Modemi Resetle

Modemi yeniden başlatarak, eski verilen temizlenmesine, modem ayarlarının yenilenerek oluşabilen bazı ağ sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir. Modemin yanında eğer varsa mikrodalga gibi cihazları bulundurmayın ve telefonunuzun mobil verisini açık tutmayın.

Kotayı Aşıp Aşmadığınızı Kontrol Edin

Eğer kota uygulamalı bir internet paketi kullanıyorsanız bunu kontrol edin. Kotayı geçtiyseniz hızının paketiniz yenilenene kadar düşük kalacaktır.

İnternet Servis Sağlayıcısı ile İletişim Kurun

İnternetinizde bulunan bazı sorunların çözümü için internet servis sağlayıcınız ile iletişim kurmanız gereklidir. İletişim kurarak sorunun kaynağını ve çözümü hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ağa Bağlı Cihazları Kontrol Edin

Ağa bağlı cihazları kontrol ederek internet veri kullanımlarını düzenleyebilirsiniz. Bunun için tarayınız üzerinden modem arayüzünü(genellikle 192.168.1.1 kullanılır ) kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Kontrol Edin

  • Bilgisayarınıza buluşan bir virüs veri kullanımınızı arttırıyor olabilir. Güvendiğiniz bir anti virüs programı ile bilgisayarınızı taratabilirsiniz.
  • İhtiyacınız olmayan programları kaldırın.
  • Eski bir tarayıcı kullanıyorsanız değiştirin veya güncelleyin.
  • Kullanmadığınız programları açık tutmayın.

Modeminizi veya Kablolarınızı Değiştirin

Son olarak modeminizi, kablolarınızı veya bilgisayarınızı değiştirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. İnternet hızının bu kadar hızlanacağını hiç düşünmemiştim ama çok güzel oldu