1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Köpek Burunları Sıcaklığı da Algılıyor

Köpek Burunları Sıcaklığı da Algılıyor

Bilim insanları köpeklerin burunlarının normal işlevi dışında sıcaklığı da algılayabildiğini ortaya koydu.

alman kurdu

Bilim insanlarının köpekler üzerinde yaptığı araştırmalar neticesinde köpeklerinin sıcaklığı burunları ile de algılayabildiği ortaya konuldu. Bilim insanları olarak büyüleyici deyimi ile tanımlanan bu olay doğada nadir de olsa hayvanlarda görülebiliyor.

Köpekler Burunları İle Sıcaklığı Algılayabilen Nadir Hayvanlardan

Dünya’da insan hayatının neredeyse başlarından bu yana insanın en büyük dostlarından olan köpeklerin üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerin burunları ile sıcaklığı algılayabildiği ortaya çıktı. Bilim insanları keşfedilen bu özelliğin çok az hayvanda görülmesinden kaynaklı olarak büyüleyici olduğunu belirtiyor.

İsveç’teki Lund Üniversitesi ve Macaristan’daki Eotvos Lorand Üniversitesi bünyesinde  köpekler üzerinde çalışmalarına devam eden bilim insanları köpeklerin burunlarının bilinenden farklı özellikleri de olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları yaptıkları araştırmanın sonucunda köpeklerin burunları ile sıcaklığı algılayabildiğini ortaya koydu. Köpekler üzerinde yapılan testler sonucunda gözleri bağlı olan köpeklerin sıcak nesneleri burunları yardımıyla bulabildiğini keşfetti. Köpeklerin beyninin sol kısmında duyuları yöneten merkez sayesinde gerçekleştirdikleri ortaya kondu. Bu özellik köpekler dışında vampir yarasa, bazı yılan türleri ve ateş böceklerinde görülüyor.

Yorum Yap