1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Açıklamalarda Bulundu

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Açıklamalarda Bulundu

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, virüsün Türkiye'deki durumu ve alınan önlemler ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Çin üzerinden 2019 senesinin sonlarına doğru yayılmaya başlayan ve dünyada 150’den fazla ülkede görülen Corona virüs ülkemizde de toplamda resmi olarak 47 kişide görüldü. Corona virüs ile ilgili alınan tedbirler hakkında Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara yeni açıklamalarda bulundu.

Okulların Kapalı Kalma Süresi Uzayabilir

Prof. Dr. Ateş Kara yaptığı açıklama ile birlikte şu anda vaka sayısının 47 olduğunu fakat bugün bile sayının 57, 67 olabileceğini belirtti. Virüsün yayılmaması için dikkat ettiğimiz sürece Türkiye’nin eğrisinin küçük olacağını belirten Prof. Kara, önümüzdeki 1,5-2 aylık periyotu da bu şekilde yürütebilmesi durumunda Türkiye’nin salgını en iyi yöneten ülkelerden birisi olacağını sözlerine ekledi. Virüsün yayılmasını engellemek amaçlı alınan önlemler hakkında konuşan Prof. Kara, virüsün ülke içerisinde dolanımda bulunmadığını bu sebeple ekstra önlemler alınmaya bugün için ihtiyaç bulunmadığını fakat ilerleyen dönemlerde AVM’lerin, lokantaların kapatılması ve marketlerin belirli günlerde açılması gibi önlemlerin alınabileceğini belirtti.

Okulların tatil olması ile ilgili konuşan Prof. Dr. Ateş Kara, okulların virüsün ilk aşamalarında tatil edilmesinin virüsün yayılmasına karşı çok etkili bir önlem olduğunu belirtirken okulların ilerleyen günlerdeki gelişmeler sonucunda tatil olmaya devam edebileceğini belirtti.

Yorum Yap