1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Maskenin Virüslerin Yayılmasını Nasıl Engellediği Görüntülendi

Maskenin Virüslerin Yayılmasını Nasıl Engellediği Görüntülendi

lavision

LaVision şirketi Youtube kanalında paylaştığı bir video ile virüs salgınlarında maske kullanımının etkisini gösterdi. Videonun hazırlanması sırasında 150 yıllık fotoğraf tekniği olan Schlieren fotoğrafçılığı kullanıldı.

Maske Kullanımı Virüslerin Yayılmasını Engelliyor

2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve toplamda 76 binden fazla insanın ölmesine sebep olan koronavirüs salgınında virüsün yayılmasını engellemek amacı ile hasta sağlıksız fark etmeksizin maske kullanımı DSÖ tarafından tavsiye edildi. LaVision isimli şirket maskenin virüslerin yayılmasındaki önemi gösteren bir video yayınladı.

LaVision firması, maskenin virüsün yayılmasındaki etkiyi gösteren videoyu çekmek için 150 yıllık bir fotoğraf çekme tekniği olan Schlieren tekniğinden faydalandı. Yayınlanan videoda maske kullanan kişinin kullanmayan kişi ile arasındaki fark bariz bir şekilde görülebiliyor. LaVision kullandığı teknik ile ilgili yaptığı açıklamada Schlieren tekniğinin, lazer görüntüleme yöntemlerine göre daha basit ve uygun maliyetli bir alternatif olduğunu belirtti. Schlieren tekniğinde lazer gibi karmaşık aydınlatma cihazlarına ihtiyaç duyulmadığını belirten LaVision maske kullanımının önemini gösterdi.

Yorum Yap