1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. One UI 2.5 Özellikleri

One UI 2.5 Özellikleri

one ui 2.5

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 2020 yılındaki ilk amiral gemisi telefonu Galaxy S20 serisi için bir süre önceOne UI 2.5 güncellemesini yayınladı. Galaxy Note20 serisine ön yüklü olarak gelen bu arayüz, şirketin bazı modellerini kullanan diğer kullanıcılar için de yavaş yavaş kullanıma sunulacak. Şimdi sizlere, One UI 2.5 arayüzünün geleceği modellerden ve bu sürümün kullanıcılara neler sunacağından bahsedeceğiz.

Galaxy S20 serisi için kullanıma sunulmaya başlayan One UI 2.5, küçük ama etkili özelliklere sahip bir sürüm olarak karşımıza çıkıyor. Telefonlara onlarca yenilik getiren güncelleme, kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim vadediyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, One UI 2.5 ile gelecek yeniliklere derinlemesine bir bakış atalım.

İşte One UI 2.5 ile gelecek yenilikler

Video çekimleri için ‘Pro’ modu

Samsung, güçlü donanımlara sahip amiral gemisi telefonlarının fotoğraf çekim yeteneklerine ‘Pro’ olarak isimlendirilen bir mod sunuyor. Bir kullanıcı, bu mod sayesinde ISO değeri, beyaz dengesi, deklanşör hızı ve AF gibi ayarlamalar yapabiliyor. İşte One UI 2.5 ile bu özellik, Pro modunu video çekimlerine de getiriyor. Bu sayede kullanıcılar için daha profesyonel video çekimlerinin önü açılıyor.

Sinematik videolar çekebilme

Samsung, video çekimlerine getirilen Pro moduna ek olarak, kullanıcıların çok daha etkileyici videolar çekebilmesi için yeni bir özellik daha getiriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, 21:9 en boy oranında 8K video çekimleri yapabilecekler. Bu sayede çekilen videolar çok daha kaliteli ve kusursuz olacak.

Harici mikrofon desteği

One UI 2.5 ile video çekimler için getirilen son özellik, harici mikrofon desteği olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum, bir kullanıcının video çekimi sırasında Galaxy Buds+ ya da diğer harici ürünlerin mikrofon gibi kullanılmasını sağlıyor. Neredeyse her ürünle kullanılabilen bu özellik, video çekimleri sırasında ses kalitesini iyileştirecek.

Wi-Fi şifrelerini kolayca paylaşma

One UI 2.5’teki hayat kolaylaştıran özelliklerden bir tanesi, Wi-Fi şifrelerinin paylaşılabiliyor olması. Bu özellik kapsamında One UI 2.5 kullanan telefonlar, birbirlerine yakın oldukları zaman Wi-Fi şifrelerini paylaşabilecekler. Bu sayede Wi-Fi şifresinin modemden kontrol edilmesine ya da ek çaba sarfedilmesine gerek kalmamış olacak.

Kablosuz DeX

Samsung ekosistemindeki önemli özelliklerden bir tanesi DeX. One UI 2.5 ile bu özellik, daha da işlevsel bir hale gelecek. Çünkü kullanıcılar, One UI 2.5 ile Miracast desteği olan akıllı televizyonlarını doğrudan DeX ekranı haline getirebilecekler. Bunun için yapmanız gereken tek şeyse “Hızlı Ayarlar” panelini kullanarak DeX seçeneğine dokunmak. Telefonunuz bu sayede, en yakındaki Miracast destekli televizyona doğrudan bağlanmış olacak.

DeX bağlantısı sırasında telefon ekranının dokunmatik yüzey alanı olarak kullanılabilmesi

Samsung, One UI 2.5 ile DeX deneyimini ciddi anlamda iyileştiriyor. Kablosuz DeX özelliğine ek olarak kullanıcılar, artık telefonlarının ekranlarını dokunmatik yüzey alanı olarak kullanabilecekler. Telefonunuzun ekranı üzerinde yapacağınız farklı hareket kombinasyonları, DeX’te bulunan çeşitli işlevlerin kullanılabilmesini sağlamış olacak.

Üçüncü taraf Launcher uygulamaları için hareketle gezinme desteği

Samsung, Android 10’la birlikte piyasaya sürdüğü One UI 2 ile hareketle gezinme desteğini kullanıma sunmuştu. One UI 2.5 ile bu özellik biraz daha geliştirilmiş durumda. Artık üçüncü taraf Launcher uygulamaları da hareketli gezinme desteğine sahip. Bu sayede üçüncü taraf Launcher uygulamalar, daha işlevsel bir şekilde kullanılabilecek.

Geliştirilmiş Samsung Notes uygulaması

Samsung, Notes uygulamasını One UI 2.5 ile iyiden iyiye geliştiriyor. Kullanıcılar, yeni Samsung Notes uygulamasıyla metin satırlarını ses kayıtlarına bağlayabiliyor, cihazlar arası senkronize sağlıyor, hatta parmaklarıyla bile notlar yazabiliyorlar. Peki bunca özelliğin olduğu One UI 2.5, hangi Samsung Galaxy telefonlarda kullanılacak? Dilerseniz hemen bu sorunun cevabına bakalım.

İşte One UI 2.5 güncellemesini alacak olan Samsung Galaxy telefonlar

Samsung tarafından yapılan açıklamalara göre Galaxy Note20 serisi, zaten One UI 2.5 ile piyasaya sürülecekler. Ayrıca şirket, Galaxy S20 serisi telefonlar için de One UI 2.5 güncellemesini dağıtmaya başladı bile. Bu iki model haricinde One UI 2.5 güncellemesini alacak diğer cihazlar ise şu şekilde karşımıza çıkacak;

  • Galaxy S10 serisi
  • Galaxy Note10 serisi
  • Galaxy S9 serisi
  • Galaxy Note9 serisi
  • Galaxy Z Flip
  • Galaxy Fold

Yorum Yap