1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Samanyolu’ndaki 36 Gezegende Dünya Benzeri Medeniyet Olabilir

Samanyolu’ndaki 36 Gezegende Dünya Benzeri Medeniyet Olabilir

36 gezegen

İngiltere Nottingham Üniversitesi’nden bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’nde bulunan gezegenlerde Dünya’dakine benzeyen bir yaşam geliştiğini varsayarak, Dünya’dakine benzer bir evrime ev sahipliği yapabilecek gezegenleri belirledi. Bu listeleme sonucunda galakside kaç gezegenin gelişmiş medeniyete ev sahipliği yapabileceği görüldü.

36 Gezegende Medeniyet Olabilir

Bilim insanları çalışmanın ardından Samanyolu Galaksisi’nde medeniyete ev sahipliği yapabilecek gezegenlerin varlığını araştırmanın yanı sıra Dünya’daki yaşantının da geleceğine ışık tutabilecek veriler elde etti. Çalışmaya göre Dünya’da süren yaşamın devamı, tahmin ettiğimiz kadar uzun olmayabilir. Araştırma ile ilgili yapılan açıklamada, zeki bir yaşam formunun gelişmesi için 5 milyar yıl geçmesi gerektiği ve bu şekilde bakıldığında ise bir kaç düzine medeniyet olması gerektiğini açıklandı.

Çalışmanın detayları hakkında da bilgi veren Christopher Conselice, zeki yaşam formlarının gelişmesi için 5 milyar yıl gerektiğini ve yaşamın başlangıcı için ise 4,5 ile 5 milyar yıl arasında zaman geçmesi gerektiğini söyledi ve sözlerine zeki yaşam formları içerebilecek 36 gezegen belirlediklerini belirterek devam etti. Fakat bu gezegenlerle iletişim en yakın olanının 17000 ışık yılı uzaklıkta olması sebebi ile şu anlık imkansız. Çalışmayla ilgili açıklama yapan Christopher Conselice, “Araştırmamız, Dünya dışı akıllı medeniyetler arayışının sadece yaşamın nasıl oluştuğunun varlığını ortaya çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda kendi medeniyetimizin ne kadar süre hayatta kalacağı konusunda da bize ipuçları veriyor” dedi.

Yorum Yap