1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Test Süresini Yarıya Düşüren Yeni Koronavirüs Test Kiti Geliştirildi

Test Süresini Yarıya Düşüren Yeni Koronavirüs Test Kiti Geliştirildi

koronavirüs

TST’nin haberine göre Singapurlu bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda yarı yarıya daha hızlı sonuç alınabilen yeni bir koronavirüs test kiti geliştirdi. İşlem süresini yaklaşık olarak 4 saatten 2 saate düşüren kit sayesinde acil durumda olan hastalara gerekli tıbbi müdahaleler hızlı bir şekilde sağlanacak.

Koronavirüs Yeni Test ile Vakalar 2 Saatte Tespit Ediliyor

Yeni test ile standart PCR testinin aksine hastalardan sürüntü örneklerinin alınması gerekmiyor böylelikle teknisyenlerin koronavirüs hastalığına yakalanma ihtimali azalıyor. Normal PCR testlerinde, hasta kişilerin burun ve boğaz bölümünden ucu pamuklu bir çubuk ile sürüntü alınıyor ve sonrasında bu numuneler PCR cihazı ile analiz ediliyor. Fakat geliştirilen yeni teknoloji ile birlikte bu sürece gerek kalmıyor.

DSO ve A*Star arasında bu yılın ilk zamanlarında imzalanan stratejik ortaklık ile Resolute’un maliyetinin, normalde kullanılan PCR test kitleri ile rekabet edebilecek seviyede olacak. DSO yetkilisi bu konuda yeni kitin malzeme ve insan gücü maliyetleri ile birlikte zaman konusunda da tasarruf sağladığını belirtiyor.

Yorum Yap