1. Ana Sayfa
  2. Yapay Zeka
  3. Yandex Alisa Resim Çizebilen İlk Sesli Asistan Oldu

Yandex Alisa Resim Çizebilen İlk Sesli Asistan Oldu

yandex alisa

21. yüzyılda gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren sesli asistanlar her geçen gün yeni özellikler kazanıyor. İnsanlar artık, akıllı telefon ve teknolojik aletlerde yer alan sesli asistanlar ile hayatlarını kolaylaştırıyor. Yandex’in sesli asistanı Alisa ise diğer sesli asistanlarda bulunmayan ses ile resim çizebilme yeteneğine sahip oldu.

Yandex Alisa Resim Çizebiliyor

Yandex, yaptığı açıklama ile birlikte Yandex Alisa’nın ona söylediğiniz şey ile ilgili resim çizebildiğini belirtti. Üstelik şirket Alisa’nın sahip olduğu yeteneğin gelişmiş bir yetenek olduğunu belirtiyor. İsterseniz ıssız bir sahil, isterseniz dar sokaklar çizdirebildiğiniz Alisa, kelimelere dökmenin güç olduğu şeyleri bile çizebiliyor.

Yandex, açıklamalarında Alisa’nın resimleri çizme yeteneğinin 20. yüzyıl ressamlarının çizimleri ile sağlandığını belirtti. Makine öğrenimi kullanan geliştiriciler, Alisa’ya öncelikle neyi nasıl gösterebileceğini ve ardından da nesnenin görüntüsünü oluşturmayı öğretmişler. Yandex ayrıca Alisa’nın bu iki sinir ağının hala gelişmeye devam ettiğini her geçen gün Alisa’nın daha iyi resim çizeceğini belirtti.

Yandex’in açıklamalarına göre Alisa’nın resim çizme yeteneği, 20. yüzyıl ressamlarının çizimleri doğrultusunda gelişmiş. Makine öğrenimi yöntemini kullanan geliştiriciler, Yandex Alisa’ya önce neyi nasıl tasvir edeceğini, ardından da tasvir edilecek nesnenin görüntüsünü oluşturmayı öğretmişler. Üstelik Alisa, hala bu iki sinir ağını geliştiriyor. Yani Alisa, her geçen gün biraz daha iyi bir ressam haline gelecek.

 

Yorum Yap