1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

Amerika'nın Utah kentinde bundan 150 milyon yıl önce yaşamış etobur bir dinozor türü bulundu.

dinozo

Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz günlerde yeni bir dinozor sergilenmeye başlandı. Utah kentinde Doğal Tarih Müzesinde sergilenmeye başlanan dinozorun günümüzden 150 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor. 1990’larda fosilleri bulunmaya başlanan dinozor türünün Amerikanın batısında yaşadığı tahmin ediliyor.

Allosaurus jimmadseni

Amerika’da sergilenmeye başlanan Allosaurus jimmadseni adı verilen dinozorun, Amerikanın batı tarafında bundan 152 Milyon ile 157 milyon yıl arasında yaşadığı uzmanlar tarafından belirtildi. Daha öncesinde bilinen Allazor ve  Allosaurus fragilis türünden daha yaşlı olan bu tür bulunan en yaşlı allazor türü olduğu belirtildi. Bulunan yeni türün jura ve kretase jeolojik dönemleri arasında dünyada bulunduğu tahmin ediliyor.

Uzmanlar bulunan bu türün kısa ve dar bir kafa yapısına sahip olduğu belirtilirken boynuzlarından başlayıp gözünün önünden burun kısmına uzanan sorguçlara sahip olmak gibi karakteristik özelliklere sahip olduğu belirtildi. Bulunan türün kuzenlerinden 5 milyon yıl önce evrim geçirdiği ve dünyada bulunduğu sırada dünyada bulunan en yırtıcı canlı olduğu düşülüyor. Ayrıca uzmanlar türün bulunduğu alan yakınlarında diğer akrabalarına ait kalıntılarda bulabilecekleri görüşünde.

Yorum Yap