1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ve Trafik Sigortası Sorgulama

Zorunlu trafik sigortası nedir? Her araç sahibinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bu sigorta türü 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenmekte olup herhangi bir hasar durumunda karşı tarafın uğrayabileceği maddi ve fiziki kayıpları karşılamaktadır. Kazada mal sahibine ve araca gelebilecek zararları karşılamak için her yıl belirli bir aralıkta kurulur.

Düzenli olarak zorunlu trafik sigortası yaptıran araç sahipleri, kendi kusurlu trafik kazalarından kaynaklanabilecek ekonomik sorumluluktan muaf tutulmakta olup, karşı tarafın araçlarına verilen maddi kayıplar da dahildir. Karşı aracın sürücü, personel ve yolcularının yaralanması halinde trafik sigortası yaptırılacaktır. Hastaneye yatış masrafları ve ölüm gibi ciddi hallerde kusurlu sürücünün ödemekle yükümlü olduğu ekonomik tazminat da zorunlu trafik sigortası kapsamındadır.

Trafik sigortası zorunludur, kanunen zorunludur. Aksi takdirde, gecikmeler veya trafik sigortası eksikliği için para cezası ödemek zorunda kalacaksınız.  Araç sahibin kendi araç standartlarına uygun olarak en uygun trafik sigortasını bulması mümkündür.Sigortanızı geciktirmek de para ve zaman kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle sigorta yenileme sürecini de düzenli olarak takip etmelisiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortası poliçesinin süresi 1 yıldır. Kanun, sigorta poliçesinin her yıl yenilenmesini şart koşuyor. Poliçe bir yıl geçerlidir ve poliçenin bitiş tarihine kadar yenilenmesi gerekir. Yeni trafik sigortası uygulaması sonrasında sigorta şirketine prim ve teminat konusunda serbestlik sağlanmıştır. Bir sigorta şirketi nakliye sigortası için prim belirlerken aracın cinsine, ticari olup olmamasına ve bulunduğu illere göre değiştirebilir. Ayrıca sigorta şirketleri taksitli ödemeler için başvuruda bulunabilirler.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasına katılmamış veya sigortası sona ermiş kişilerin araçlarını kullanmaları yasaktır. Araç sahipleri, trafik sigortası satın almak ve buna düzenli olarak uymak ve sigorta süresinin bitiminden önce sigortayı yenilemekle yükümlüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptırmamış kişilerin araçları trafik şubesinin otoparkına park edilir. Para cezası ödenerek trafiğe devam edilemez.

Zorunlu trafik sigortası nedeniyle geçişi yasaklanan araçların geri alınması zor bir süreçtir. Aracı geri almak için trafik sigortası satın almanız gerekir. Aracın park edildiği otoparka gitmeli ve önce polise haber vermelisiniz. Belge bildirimi en önemli koşullardan biridir. Bu işlemden sonra araç sigortasız trafiğe çıkarıldığı için para cezasına çarptırılırsınız. Aracın otoparkta kaldığı her gün için ek bir otopark ücreti ödemeniz gerekir.

Trafik Sigortası Fiyatları ve Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortası fiyatı, araç tipi ve yaşı gibi detaylar göz önünde bulundurularak belirlenir. Sigorta şirketleri, farklı marka ve model araçlar için daha uygun trafik sigortası fiyatları sunabilmektedir. Sigorta firmalarından araç sigorta teklif alarak öğrenebilirsiniz. Sigorta şirketleri arasında da fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Ödeme planları da sigorta şirketinden sigorta şirketine değişiklik gösterebilir. Bu nedenle sigorta şirketi seçerken dikkatli olmalısınız.

 

 

Yorum Yap