1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. 7 Kilometre Derinlikte Bir Canlının İçinde Plastik Bulundu

7 Kilometre Derinlikte Bir Canlının İçinde Plastik Bulundu

Bilim insanları deniz seviyesinin 7 kilometre altında yeni bir deniz kabuklusu keşfetti. Deniz kabuklusunun içerisinde yapılan incelemeler sonucunda plastiğe rastlandı.

mariana çukuru

Dünyanın en derin noktası olarak bilinen Mariana Çukuru’nda bilim insanları geçtiğimiz günlerde bir canlı keşfetti. Canlının doğanın plastik ile kirletilmesinden dünyanın en derin noktasında 7 kilometre altında bile kurtulamadığı gözlemlendi. 11 bin kilometre altında keşfedilen canlının adına Eurythenes plasticus verildi.

Keşfedilen Canlının İsmi Eurythenes Plasticus Oldu

Dünyanın en derin noktasında yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir canlı keşfedildi. Canlının deniz seviyesinin altına 11034 metre derinliğe ulaşan Mariana Çukuru’nda 7 kilometre derinlikte bulunduğu belirtildi. İçerisinde plastik bulunan canlanın doğanın kirletilmesinden nasibini aldığı gözlemlenmesinden dolayı ismine Eurythenes plasticus adı verildi. Canlının yeni bir deniz kabuklusu olduğu belirtildi. Bilim insanları canlıdan aldıkları örnekleri test ettikten sonra verilerde plastik görünce verilen isimde karar kılındı.

Keşfedilen ve adına Eurythenes plasticus olarak karar verilen canlının vücudunda mikrofiber plastiğe rastlanıldı. Bulunan plastiğin pet şişelerde kullanılanlara %83 oranında benzerlik sağladığı belirtildi. Araştırmada görev alan bilim insanları hayvana Eurythenes plasticus ismini vermelerinin nedeninin vücudunda buldukları plastik olduğunu belirtti.

Yorum Yap