1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. 800 Bin Yıllık Diş Minesi İnsan Evrimi Konusunda Yeni Bilgiler Keşfedilmesini Sağladı

800 Bin Yıllık Diş Minesi İnsan Evrimi Konusunda Yeni Bilgiler Keşfedilmesini Sağladı

Danimarkalı bilim insanları günümüzden 800 bin yıl önce yaşamış bir insan atasına ait fosilin dişleri üzerinde araştırmalar gerçekleştirdi.


Danimarka’da görev alan bilim insanları, şimdiye kadar keşfedilmiş en eski insan genetik materyalini tarihlendirdi. 800 bin yıl öncesine ait olduğu keşfedilen bir fosilin dişlerinden elde edilen proteinler ile Avrupa’nın bilinen en eski insan türlerinden Homo antecessor’ın modern insanların son ortak akrabalarının bir ‘kardeş grubu’ olduğunu gösterdi.

İnsan tarihi ve evrimi üzerinde çalışmalar yürüten bilim insanları yaklaşık 1,2 milyon yıllık soyu tükenmiş bir insan türü olan Homo antecessor’un insan evrimindeki yeri hakkında uzun süredir tartışmaları sürdürüyordu. Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı araştırma ile şimdi 800 bin yıllık bir Homo antecessor’un diş minesinden elde edilen bulgular Homo antecessor’un insan evrimindeki yeri hakkında açıklayıcı olabilir.

Danimarka’da bulunan Kopenhag Üniversitesi’nde görev alan bilim insanı Dr. Frido Welker yaptığı açıklamada eski protein analizinin, Homo antecessor, Homo sapiens, Neandertaller ve Denisovans arasındaki yakın ilişki için çok önemli bir kanıt sağladığını belirtti. Sonuçların kardeş grubu tezini son derece büyük bir şekilde desteklediğini sözlerine ekledi. Bilim insanları elde edilen 800 bin yıllık diş minesinden elde edilen DNA’lar ile insan evrimini daha önce hiç olmadığı kadar geriye götürecek kanıtlar elde etmeyi planlıyor.

Yorum Yap