1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Apple, iOS 13’ü Duyurdu

Apple, iOS 13’ü Duyurdu

Apple, iOS 13'ü tanıttı. Gelen güncellemede karanlık modda bulunuyor. Bu yazımızda iOS 13'le beraber iphone icin gelen yenilikleri anlatacağız.

teknohabir-ios-13

Apple beklenildiği gibi WWDC 2019’da iOS 13’ü resmen duyurdu ve şirketin iPhone için en yeni yazılımını tanıttı. Apple’ın yazılım mühendisliği başkan yardımcısı olan Craig Federighi’ye göre, iOS 13 “iOS için bir sonraki büyük sürüm” ve işletim sisteminde çeşitli iyileştirmeler sunacak. Güncelleme iPhone 6s ve sonraki cihazlar için geliyor.

IOS 13’te uzun zamandır beklenen karanlık mod, performansta iyileştirmeler ve çok fazla değişiklik var.

GELİŞTİRİLMİŞ PERFORMANS

Geçen yılki iOS 12 güncellemesinde olduğu gibi, Apple bu yılda özellikle eski cihazlar için performans iyileştirmelerine büyük önem veriyor. Umarız, şirket iOS’un yeni sürümlerinin eski telefonlarda sebep olduğu yavaşlık problemlerinden ders almıştır, ancak Apple’ın başarılı olup olmadığını iOS 13’ün yayınlanmadan bilemeyeceğiz.

Apple, Face ID gibi özelliklerin yüzde 30 daha hızlı bir şekilde açılacağına ve uygulamaların iOS 13’te iki kat daha hızlı başlatılacağına söz veriyor.

KARANLIK MODU

Muhtemelen kullanıcıların en çok beklediği değişiklik ve Apple’ın iOS 7’den sonra gelen yaptığı en büyük görsel güncelleme. iOS 13 nihayet  sistem çapında karanlık mod sunuyor.

Apple’ın kendi uygulamalarının tamamı karanlık modu destekliyor.

YENİ KAYDIRMA KLAVYESİ

Apple, yıllardır iOS’ta üçüncü parti yazılım klavyeler için destek sunsa da, kendi varsayılan klavyesini yeni bir özellikle güncelleştiriyor: Apple getirdiği güncelleme ile beraber çeşitli klavye uygulamalarından aşina olduğumuz, elimizi kaldırmadan kaydırarak yazı yazmamızı ağlayan kaydırma klavyesinide iOS 13’te getiriyor.

HATIRLATMALAR

Bu güncelleme için gecikmiş olan Apple, Hatırlatıcılar uygulamasını tamamen iOS 13’te yinelemekte ve görevlerinizi sıralamak için yeni bir “Bugün”, “Zamanlanmış”, “İşaretlenmiş” ve “Tüm” filtreleme seçenekleri ekleyerek tamamen yeni bir görsel görünüme sahiptir. Apple ayrıca büyük bir yapay zeka teknolojisini de hatırlatıcılara ekliyor.

APPLE MAIL, NOTES VE SAFARI GÜNCELLEMELERİ

Apple aynı zamanda iOS 13’teki temel uygulamalarından birkaçını da değiştiriyor. Apple Mail masaüstü için yeni bir formata geçiyor. Safari web sitesi başına tercihleri kaydetmeye başlıyor ve Notes aynı anda tüm notlarınıza bakabilmenizi sağlayan ekstra bir görünüme kavuşuyor.

APPLE HARİTALAR

Apple, iOS 13 ile Apple Maps’i tamamen yeniden yapıyor. Apple, daha kapsamlı harita verileri ile yeni bir modla uygulamayı yeniden inşa ediyor. Uygulama görünüş olarak Google Street Views’a fazlaca benzerliği ile dikkat çekiyor. Yeni harita başlarda belirli şehirlerde ve eyaletlerde mevcut olacak ve ABD’de 2019’un sonuna kadar ve 2020’de uluslararası çapta yayılacak.

GİZLİLİK

Apple’dan beklendiği gibi, gizlilik buradaki duyurunun önemli bir kısmını kapladı. Konum verilerinizi, kullandığınızda konumunuzu sürekli olarak kullanamaması için uygulamalara “sadece bir kez” konum bilginizi verme seçeneği geliyor..

Apple ayrıca, geliştiricilere uygulamalara ve hizmetlere giriş yapmak için kullanabileceği yeni bir “Apple ile Giriş Yap” özelliğini tanıttı. Kullanıcılar, bu özellikle beraber Face ID ile oturum açabilecek ve “herhangi bir kişisel bilgiyi açığa vurmadan” bir hizmet için yeni bir hesap oluşturabilecekler.

BENİM BUL

Apple, iOS 13 güncellemesi ile beraber eski arkadaşımı bul, iphone’umu bul uygulamalarını tek uygulama altında birleştiriyor.Yeni uygulama Apple takip hizmetlerinin hepsini tek çatı altında topluyor. Ve yeni uygulama cihazın yerini internete bağlı değilken de saptayabiliyor.

Yorum Yap