1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Huawei’nin Durumu Samsung Ve Apple İçin Bir Fırsat Olabilir Mi?

Huawei’nin Durumu Samsung Ve Apple İçin Bir Fırsat Olabilir Mi?

Şu sıralar ABD ve Huawei arasındaki ticari savaşın Apple ve Samsung'a etkileri nasıl olacak?


Bir atasözünde de dendiği gibi bir adamın zehri başka bir adamın tedavisidir sözü akıllı telefon pazarında da geçerli olabilir mi? Bilindiği üzere gözler 2 haftadır ünlü Çin teknoloji devi Huawei’nin üzerinde. ABD ile Çin arasındaki ticari savaştaki en büyük zayiat Huawei’nin Google tarafından Android desteği alamayacak olması oldu. Bu durum Huawei’nin en büyük 2 rakibi Samsung ve Apple’ın akıllı telefon sektöründe kontrolü ele geçirmesini sağlayacak mı bunu hep beraber göreceğiz.

Bazı analistlere göre Samsung, Huawei’nin zor durumundan büyük kazançlar elde etmeye çalışıyor. Samsung’un akıllı telefon siparişlerinde artış olması bekleniyor. Huawei’nin satışlarında neredeyse %45 inin Çin dışındaki pazarlardan olduğunu varsayarsak bu marketlerin yerini Samsung’un alması muhtemel gözüküyor.

Eğer Samsung çoğunlukla kazanmaya devam ederse, bu Apple içinde acı tatlı bir hal alabilir. Çin’in Çin dışı pazarlarında Apple’ında pazar payı kazanması Apple’ın Çin pazarındaki pazar payı kaybını telafi edeceği düşünülüyor.

Bununla beraber Apple Çin pazarında yeni birkaç sorunla da karşı karşıya kalabilir. Donald Trump’ın Huawei’deki yasağı nedeniyle Çin’de ‘Apple karşıtı’ bir düşünce hakkında haberler yer alıyor. Bazı Çin şirketlerinin çalışanlarına Apple ürünü almayı yasakladığı bildirildi.Böylece Apple Çin’de daha fazla sevkiyat kaybederken diğer pazarlarda Huawei’ye üstünlük sağlayabilir.

Bakalım önümüzdeki günlerde Huawei bu durumu aşabilecek mi yoksa Apple ve Samsung bu durumu bir fırsata mı çevirecek bekleyelim ve görelim.

Yorum Yap