1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Araç Kaskosu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç Kaskosu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

araç kasko

Araç Kaskosu isteğe bağlı yaptırılan bir sigorta türüdür. Trafik kazası,çalınma,yangın ve benzeri doğal afetlerde sizi bazı risklere karşı güvence altına alır.

 

Aracınıza opsiyonel olarak yaptırabileceğiniz bu sigortayı bilinçli çoğu kişi yaptırmaktadır. Sadece sizden kaynaklanan kaza veya olaylarda değil çoğu riske karşı büyük bir önlem olan araç kaskonuzu yaptırmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

Aracınızın Kasko Değeri Nedir?

 

Araç kasko değeri bilmeniz gereken ilk terimlerden biridir, arabanız sıfır ya da ikinci el olsun farketmez sigorta poliçeniz düzenlenirken araç kasko değerine göre düzenlenir. Aracınızı bütün kötü olasılıklardan koruyamayacağınızı hatırlatıp ve araç kaskonuzu sağlam bir sigorta firmasına yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Daha ucuz olduğu için bilmediğiniz ve güvenilirliği bilinmeyen yerlerde yaptırdığınız kasko yüzünden ilerde daha çok sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı kurumsal ve güvenilirliği kanıtlanmış firmalarla çalışmanızı tavsiye ederim.

 

Güvenli Araç Güvenli Yolculuk mu Demektir?

 

Aracınızın güvenli olması kesinlikle çok önemlidir, sırf tasarımı daha güzel diye sağlam olmayan bir araç alırsanız trafikte bir tehdit haline gelebilirsiniz. Sağlam araçları sadece ailelerin seçmesi gerekiyor gibi yanlış bir kanı var çünkü gençler daha hızlı araç kullanmayı sevdikleri için aslında trafikte yayalar ve diğer araçlar için daha büyük bir tehdit halindelerdir.

 

Peki aracınızın sağlam olması trafikte bir sorun yaşamayacağınız anlamına mı geliyor? Tabi ki de kesinlikle hayır. Sizin güvenli sürüş önlemleriniz başkalarının umrunda olmayabilir ve bu durumda üzülen siz olabilirsiniz. Yani ben kendime güveniyorum aracıma da güveniyorum ne gerek var kaskoya diye düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz çünkü trafikte olduğunuz her an farkli risklerle karşı karşıyasınızdır.

araç kasko

Trafikte Sıkça Yapılan Hatalar

 

Trafik gerçekten bir anlık dalgınlıkla veya ufacık bir hatayla hayatınızın tamamen değişebileceği bir durum yaratabilir. Dizilerde veya filmlerde çoğunlukla gördüğümüz aşırı sinirli veya aşırı üzgün insanların kafalarını dağıtmak için trafiğe çıkması bilinen en büyük yanlışlardandır çünkü ruh halimiz dalgalıyken odaklanma süremiz artar ve trafiğe daha zor adapte oluruz.

 

Yanlışlardan en büyüğü ise alkollü araç kullanmaktır. Alkollü araç kullanmak kesinlikle telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceği gibi bir suçunuz olmasa dahi en ufak bir kazada bile sizin suçlu olacağınız bir durumdur. Alkollüyken kesinlikle araç kullanmayınız ve alkollü araç kullanan kimsenin aracına da binmeyiniz.

 

Sıkça rastlanan bir başka ihmalkarlık da telefonla konuşmak veya telefonla uğraşmaktır, telefonla konuşurken ne haber alacağınızı bilemezsiniz, yola odaklanmanız zorlaşır ve bir kazaya sebebiyet verebilirzsiniz.

 

Umarım yazım sizler için faydalı olmuştur, bir sonraki yazımda araç kasko teklifi almak ile ilgili bir içerik yayınlayacağım, siz de yorumlarda düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yap