1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Bakteriler İnsanlar Gibi Şehirleşiyor

Bakteriler İnsanlar Gibi Şehirleşiyor

Pensilvanya Üniversitesi'nde görev alan bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda bakterilerin aynı insanlar gibi şehir kurduklarını keşfetti.


Bilim insanları bakterilerin mikrokolonileri nasıl oluşturduğunu öğrenmek için yaptığı çalışmalar sonucunda bakterilerin aynı insanlar gibi kolonileştiğini ortaya çıkardı. Yapılan araştırmanın sonucunda bakteriler mikrokolonileri oluştururken aynı insanlar gibi şehir benzeri yapılar oluşturuyor.

Bakteriler Şehirleşme Sistemi Uyguluyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Pensilvanya Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları bakterilerin mikrokolonileri nasıl oluşturduğunu öğrenmek için yaptığı araştırmalar sonucunda bilim dünyasını şaşkına uğratan bilgiler keşfedildi. Araştırma sonucunda insan ağzında bulunan bakterilerin insanlar gibi kolonileştiği ortaya çıktı. Bakterilerin mikrokolonilerini insan şehirleri gibi tasarladıkları keşfedildi.

Pensilvanya Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten bilim insanları, bakterilerin kolonilerini büyütme şekillerinin insan kentleşmesinde görülen şekilde yapıldığı keşfedildi. Bakterilerin kolonileri büyütmesinin mekansal ve yapısal özelliklerinin insan şehirleşmesine benzer olduğu ortaya çıktı. Bakterilerin oluşturduğu ve insan şehirleşmesi ile aynı düzeni taşıyan yapıya ise biyofilm adı ile hitap ediliyor. Birkaç bakterinin bir araya gelmesi ile oluşan mikrokolonilerin birleşmesi ile oluşan biyofilmler insan şehirleşmesi ile aynı özellikleri taşıyor.

Yorum Yap