1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Bilim İnsanları Isıyı Elektriğe Dönüştürebilecek Yeni Bir Yol Keşfetti

Bilim İnsanları Isıyı Elektriğe Dönüştürebilecek Yeni Bir Yol Keşfetti

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir araştırma grubu, elektronik aletlerde ortaya çıkan ısıyı elektriğe çevirmeyi sağlayabilecek bir teknoloji geliştirdi.

hidrojel ısıyı elektrige

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, yaptıkları keşif ile birlikte elektronik cihazların ortaya çıkardığı ısı ile elektrik enerjisi üretebilen bir hidrojel geliştirdi. Araştırmalar hidrojeli kullanarak yaptıkları deneyde cep telefonunun bataryasının sıcaklığını 20 derece kadar düşürebildi.

Bilim İnsanları Hidrojel ile Isıyı Elektriğe Dönüştürebildi

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, geliştirdikleri yeni teknoloji ile elektronik cihazların ortaya çıkardığı ısıyı elektriğe çevirebilen bir teknoloji geliştirdi. Geliştirilen teknoloji ile birlikte hem enerji maliyetinin azalması hem de günümüz teknoloji aletlerinin en büyük sorunlarından birisi olan ısınma probleminin çözülmesi amaçlanıyor. Xuejiao Hu, Kang Liu, Jun Chen ve beraber çalıştıkları bilim insanları, elektronik cihazların ortaya çıkardığı ısıyı düşürecek ve bu ısıyı elektrik enerjisine dönüştürecek bir termogalvanik hidrojel üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Araştırmalarını sürdüren araştırmacılar, hidrojeli ısıttıklarında hidrojelin içerisinde bulunan iyonlardan ferrisiyanid ve ferrosiyanitin elektrotlar arasında aktarılması sonucu ve hidrojel ısıdan elektrik üretilebildi. Elektrik üretimi sırasında hidrojelde bulunan suyun buharlaşması sonucuda sistemin soğuması sağlandı. Suyun buharlaşmasının ardından hidrojel suyu havadan emerek işleme tekrar başladı. Telefon üzerinde yapılan denemelerde telefonun sıcaklığının 20 derece düştüğü ve bu sebeple performansının arttığı belirtildi.

Yorum Yap