1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Kahve Lezzet Algısını Değiştiriyor

Kahve Lezzet Algısını Değiştiriyor

Danimarka'da bulunan bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda kahvenin tat alma duyularında değişikliğe sebep olduğunu keşfetti.

kahve

Danimarka’da bulunan Aarhus Üniversitesi’nde araştırmalarını yürüten bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda kahvenin tatlı karşı duyarlılığı arttırdığını ve acıya karşı ise duyarlılığı azalttığını keşfetti.

Kafein Tat Alma Duyusunu Değiştiriyor

Danimarka’da bulunan Aarhus Üniversitesi’nde kahve üzerinde araştırma yapan bilim insanları beklenmedik bir sonuca ulaştı. Kahvenin tat alma duyusu üzerinde etkisi olduğunu gösteren araştırma esnasında 155 katılımcı üzerinde kahve içmeden öncesi ve sonrası olarak testler yapıldı. Kahve içtikten sonra üzerinde deney yapılan 155 kişinin tat alma duyularının değişime uğradığı keşfedildi.

Yapılan araştırmada kahvenin koku alma duyusunda her hangi bir değişikliğe sebep olmadığı belirtilirken kahve içtikten sonra tatlıya karşı duyarlılığın arttığı ve acıya karşı ise duyarlılığı azalttığı keşfedildi. Araştırmacılar sebebini araştırmak için katılımcılara kafeinsiz kahve vererek deneyi tekrarladı. Deneyin tekrarlanması sonucunda tat alma duyularının değişmesinin sebebinin kafein olduğu keşfeldi.

Yorum Yap