1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Bilim Kurulu Üyesi Koronavirüs Yayılma Hızının Kırıldığını Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Koronavirüs Yayılma Hızının Kırıldığını Açıkladı

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Yamanel, yeni tip koronavirüsün Türkiye'deki durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, yaptığı açıklamada koronavirüs salgınının yayılma hızının Türkiye’de kırıldığını açıkladı. Yamanel açıklamasında yoğun bakıma giren ve vefat sayısının azaldığını sebepleri ile açıkladı.

Türkiye Koronavirüsü Hızlı Tespit Ediyor

2019 yılının sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel açıklamalarda bulundu. Yamanel yaptığı açıklamada koronavirüs yayılma hızının Türkiye’de kırıldığını belirtti. Artış hızı yavaşladıkça yoğun bakıma giren hasta sayısı ve vefat sayısının azaldığını belirten Prof. Dr. Yamanel, yoğun bakıma giren hasta sayısı ve vefat sayısının az olmasının Türkiye için çok onamlı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel yoğun bakıma giren hasta ve vefat sayılarının az olmasının sebeplerini açıkladı. Prof. Dr. Yamanel’in açıklamasına göre vefat sayısı ve yoğum bakıma giren hasta sayısının az olmasının sebebi ilaçların erken dönemde kullanılmaya başlanması ve hastaların hızlı tespit edilmesi. İkinci sebep olarak ise sağlık sisteminin iyi olması olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de 25-45 Yaş Arası Hastalarda Yoğunluk Var

Türkiye nüfusunun genç olduğunu belirten Prof. Dr. Yamanel, genç yaştaki bireylerin direncinin önemli olduğu fakat en az bu kadar önemli olan diğer bir şeyinde erken ilaç kullanımı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yamanel, Türkiye’de hasta yoğunluğunun 25 ve 45 yaş arası olduğunu fakat hastaneye yatan hastaların genellikle 65 ile 85 yaş arasında olduğunu belirtti.Prof. Dr. Yamanel, açıklamasının devamında filasyon ekiplerinin öneminden ve çok iyi çalıştıklarından bahsetti.

 

Önerilen Yazı

Güncel Covid-19 Vaka Sayıları

 

Yorum Yap