1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Ozon Tabakasının Bilinen En Büyük Deliği Keşfedildi

Ozon Tabakasının Bilinen En Büyük Deliği Keşfedildi

2011 yılından bu yana delik tespit edilmeyen Kuzey Kutbu bölgesindeki ozon tabakasında rekor boyutta devasa bir delik tespit edildi.


Bilim insanları Ozon tabakasının Kuzey Kutbu kısmında büyük bir delik keşfettiklerini açıkladılar. Ozon tabakasında bulunan bu deliğin şimdiye kadar karşılaşılan en büyük delik olduğunu belirttiler.

1985’den Bu Yana Tespit Edilen En Büyük Delik

Alman Uzay Merkezi’nde görev alan Diego Loyola, ozon tabakasının Kuzey Kutbu’nda bulunan bölümde devasa büyüklükte bir delik tespit ettiğini açıkladı. Loyola, şubat ayında tespit ettikleri deliğin genişleyerek günümzüde 1.600.000 kilometrekarelik devasa bir alana ulaştığını belirtti. Ozon tabakasının Kuzey Kutbu’nda delinmesi hakkında konuşan Loyola, yapılan ölçümlerin bölgedeki ozon seviyesinin düştüğünü gösterdiğini belirtti. Bilim insanları ozon tabakasının Kuzey Kutbu bölgesinde devasa delik oluşmasının olağandışı olduğunu belirttiler.

Bilim insanları Antarktika’da tespit edilen ilk deliğin bundan 35 sene önce 1985’de tespit edildiğini belirtirken 2011’den bu yana tespit edilen ilk deliğin bu olduğu belirtildi. Vincent-Henri Peuch, delik sebebiyle Kuzey Kutbu’ndaki ozon seviyelerinin şubat ve mart aylarında hızlı bir şekilde düştüğünü belirtirken delik sebebi ile bölgedeki UV radyasyon miktarının artacağının altı çizildi.

Yorum Yap