1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Bilim Kurulu Üyesi: “Koronavirüsün Hasta Etme Gücü Azaldı”

Bilim Kurulu Üyesi: “Koronavirüsün Hasta Etme Gücü Azaldı”

koronavirüs yayılma hızı

Bütün dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını ülkemizde bir süredir kontrol altında tutuluyor. Yaz aylarına gelirken ülkemizde kontrol altına alınan yeni tip koronavirüse karşı alınan önlemlerin bir kısmı ise kaldırıldı. Eğer vaka sayılarında öngörülemeyen bir artış gerçekleşir ise kurallar tekrardan uygulamaya girebilir.

Bilim Kurulu Üyesi: “Koronavirüs Hasta Etme Gücü Azaldı”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yeni tip koronavirüsün yayılma hızı ile ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada virüsün geçtiğimiz aylara göre daha az hasta etme özelliğine sahip olduğunu fakat bu durumun gevşemeye yol açmaması gerektiğini söyledi. Sözlerine virüsün hala yayıldığını ve insanları öldürdüğünü belirterek devam etti.

Sözcü’nün paylaştığı habere göre 1 Haziran tarihinde başlayacak normalleşme süreci ile ilgili uyarılar yapan Prof. Dr. Özel, “Bu bize şunu gösteriyor. Virüs duruyor. Bir yere gitmiş değil. Ortalık süt liman değil. Tehlike geçmiş değil. Virüs bekliyor. Virüs fırsat kolluyor. Bizi hastalandırmak için, öldürmek için fırsat kolluyor. Yokmuş gibi farz edemeyiz. ‘Tehlike bitti, her şey normale döndü’ diyemeyiz. Elbette sosyal hayat tekrar başladı. Ama bunu yaparken virüse fırsat vermeyecek bir şekilde, kontrollü bir şekilde bunu yapmak zorundayız.” dedi.

Prof. Dr. Özlü, virüsün hastalık yapma gücü ile ilgili de konuştu. Özlü, “Virüsün hastalık yapma gücü. Biz buna virülans diyoruz. Şu an dolaşan virüsün, daha önceden piyasada dolaşan virüse göre hastalık yapma oranı belki azalmış olabilir. Bununla ilgili yapılmış çalışma yok. Ama bazı mutasyonların geçirdiğine dair çalışmalar var. Hastanelerdeki hasta yoğunluğuna baktığınız zaman hasta yoğunluğunun azaldığını, hastaların daha hafif seyirle bize başvurduklarını görüyoruz.” dedi.

Yorum Yap