1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Çernobil’deki Radyoaktif Toz Türkiye’yi Etkileyecek Mi Cevaplandı

Çernobil’deki Radyoaktif Toz Türkiye’yi Etkileyecek Mi Cevaplandı

Ukrayna'nın Çernobil şehrinde meydana gelen orman yangıları sonucunda ortaya çıkan radyoaktif tozun Türkiye'ye etkisinin olmayacağı açıklandı.


İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, geçtiğimiz günlerde Çernobil’de çıkan orman yangınlarının bulunduğu bölgede batı yönlü rüzgarlar hakim olduğu için radyoaktif tozun Türkiye’ye etkisinin bulunmayacağını belirtti.

Radyoaktif Tozun Türkiye’ye Etkisi Olmayacak

Ukrayna’da bulunan Çernobil’de başlayan orman yangını sebebi ile dumanla hava karışan radyoaktif tozun yağmurla yere inme korkusu yaşanıyor. Ukrayna Devlet Başkanı, Çernobil faciasının yaşandığı alanda yaşanan orman yangınlarının nükleer santral açısından her hangi bir tehdit oluşturmadığını belirtti. Bu açıklamaların arkasından bir açıklama da Prof. Dr. Hüseyin Toros yaptı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yağışlı havanın etkisi ile beraber radyoaktif tozun Türkiye’ye etki edebileceği yönündeki düşünceler hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Toros yaptığı açıklamada Çernobil’de meydana gelen orman yangınlarının sebep olduğu radyoaktif tozun Türkiye’ye etki etmeyeceğini belirtti. Bu konuda korkmaya gerek olmadığının altını çizen Prof. Dr. Toros Türkiye’nin derin bir nefes almasını sağladı.

Yorum Yap