1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ukrayna’daki Orman Yangını Çerbobil Nükleer Santraline Yaklaşıyor!

Ukrayna’daki Orman Yangını Çerbobil Nükleer Santraline Yaklaşıyor!

Ukrayna'nın Kuzey bölgelerinde devam eden orman yangınları, nükleer felaket yaşanan Çernobil Nükleer tesislerine kadar geldi.


Ukrayna’nın Kuzey bölgelerinde devam eden orman yangınları, 1986 yılında nükleer felaket yaşanan Çernobil Nükleer tesislerine 1 km mesafe yakınlarına kadar geldi. Kontrol altına alınamazsa dünya büyük fir faciayla dah karşı karşıya gelecek.

Yangın Nükleer Tesisin 1 Km Yakınına Geldi

Bir haftadır süren Ukrayna’daki orman yangınları büyük miktarda ormanın yok olmasına enden oldu. Git gide büyüyen yangınlar daha da geniş alanlara yayılıp tehditi arttırıyor. Son oalrak ise dün Ukraynanın Kuzeyindeki orman yangınları yıllar öncesinde bütün dünyayı tehdit eden Çernobil Nükleer Santraline yaklaştı ve tekrardan insanlara korku saçıyor. Yangın faciasnın yaşandığı Pripyat şehrini vardı. Faciadaki Nükleer atıkların atıldığı bölgeye 2 km uzaklaktaki bir alana yayılmış durumda. Dünya Sağlık örgütü Greenpeace orman yangının söylenenden daha büyük olduğunu iddia ediyor. Greenpeace Rusya sorumlusu yangının 34.000 hektarlık alana yayıldığını ve ikinci büyük yangının ise facia bölgesinin 1km uzağında 12.000 hektarlık alana yayıldığını ifade etti.

Ukrayna Polisi yangını çıkma nedeni olarak birilerinin kuru ot yakmasıyla başladğını belirtiyor. 10 gün önce başlayan yangın nükleer santrala 1km uzaklığa kadar geldi. Büyük yangını özel kıyafetler giymiş ve koruyucuları bulunan yüzlerce itfaiye çalışanı, helikopter ve yangın söndürme uçakları söndürmeye çalışıyor.

 

 

Yorum Yap