1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Çin Ulusal Uzay İdaresi, Seneye Kendi Uzay İstasyonunu Kurmayı Planlıyor

Çin Ulusal Uzay İdaresi, Seneye Kendi Uzay İstasyonunu Kurmayı Planlıyor

çin ulusal uzay idaresi

Uzay hakimiyeti yarışında geride kalmak istemeyen Çin, SpaceX tarafından yürütülen Starlink projesi ve Crew Dragon görevinden sonra geri düşmemek amacı ile 2021 yılına yeni bir devasa uzay istasyonu kuracaklarını açıkladı. 11 Fırlatma ile oluşturulacak olan bu istasyonun toplam ağırlı 66 ton olacak ve toplamda 10 yıl hizmet verecek. Uzay istasyonunda çalışacak astronotlar 6 aylık sürelerle 3 farklı ekip olacak.

İstasyonun inşasının 2021 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor. 2023 yılında ise tamamı ile hizmete açılması planlanıyor. Devasa boyutlarda olan bu istasyonun içeriğinde bir ana yaşam alanı, iki tane de dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda araştırmacının uzay teknolojileri ve ağırsızlık biyolojisi konularında araştırmalarını yürüteceği araştırma modüllerinden oluşacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, astronotları Temmuz ayında seçecek

Eğer planlandığı gibi giderse ilk modülün fırlatılması, Long March 5B roket fırlatıcısı ile gerçekleştirilecek. Fırlatılan ilk modülden sonra diğer fırlatmalarda araştırma modülleri için gerekli malzemeler ve uzay istasyonunun inşaatını gerçekleştirecek astronotlar yer alacak. Çin Ulusal Uzay İdaresi, bu görevde yer alacak astronotları Temmuz ayında seçmeyi planlıyor.

Yorum Yap