1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Cinsiyetin Yaşam Süresi Üzerindeki Etkisi Araştırıldı

Cinsiyetin Yaşam Süresi Üzerindeki Etkisi Araştırıldı

Bilim insanları cinsiyetin yaşam süresine olan etkisini daha iyi anlamak amacı ile vahşi memeli hayvan türleri üzerinde araştırma gerçekleştirdi.


Bilim insanları, cinsiyetin yaşam süresine etkisini anlayabilmek adına vahşi hayvanlar üzerinde araştırmalar gerçekleştirdi. Çalışmalar, çalışmanın bitiminde insanlarda da cinsiyetin yaşam süresine etkisinin olup olmadığı anlamaya yardımcı olacak.

Vahşi Memelilerin %60’ında Dişiler Daha Uzun Yaşıyor

İnsanlarda kadın bireylerin erkeklerden ortalama yaşam süresi %8 daha uzun. Bilim insanlarının vahşi memeli hayvanlar üzerinde yaptığı araştırmalara göre ise incelenen türlerin %60’ında dişiler erkeklerden %18.6 daha uzun yaşıyor. Lyon Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten bilim insanları, 101 vahşi memeli türünde 134 popülasyonda cinsiyete bağlı yaşam süreleri üzerinde araştırma yaptı. Yapılan araştırmanın neticesinde cinsiyetin yaşam süresine etkisinin türler arasında oldukça değişken olduğu ortaya çıktı.

Dişilerin genellikle daha uzun yaşamasına karşın bilim insanları erkeklerin ölüm riskinin dişilerin ölüm riskinden daha hızlı artmadığını belirtti. Bilim insanları hayvanların yaşam sürelerinde çevresel koşullar, hayatta kalma ve üreme gibi bir çok karmaşık faktörün etkili olduğunu belirtirken bir başka açıklamanın ise erkeklerin dişileri koruması ve ya dişi bireyin yavru bireyler ile ilgilendiği durumlarda kendisine iyi bakmak zorunda olması olduğunu belirttiler. Bilim insanları araştırmayı tamamlamak ve çıkarımlarda bulunmak için hayvanat bahçesinde yaşayan vahşi memelileri inceleyeceklerini belirtti.

Yorum Yap