1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Corona Virüsünün Temel Belirtileri Açıklandı

Corona Virüsünün Temel Belirtileri Açıklandı

Çin üzerinden yayılmaya başlayan Corona virüsün hastalar üzerindeki temel semptomları yapılan araştırma sonucunda belirlendi.

corona virüs

Çin’de 2019 yılının sonlarında yayılmaya başlayan Corona virüs şimdiye kadar 800’den fazla kişinin hayatına son verdi. JAMA dergisinde yayınlanan bilim insanlarının yaptığı son çalışmaya göre 2019-nCoV virüsünün temel semptomlarını paylaştı.

Toplamda 28 Ülkede Corona Virüs Vakası Görüldü

Bilim insanlarının Ocak ayı içinde 128 hasta üzerinde yaptığı çalışma sonucunda hastalığın semptomları ve görülme sıklıkları ile ilgili verileri paylaştı. Bilim insanları paylaştıkları bu veriler ile virüsün gripten daha rahat bir şekilde ayrıştırabilmesini umuyor. Bilim insanları yaptıkları araştırma ile birlikte ortaya çıkan verilere göre virüsün en çok görülen belirtisi hastaların %98.6’sında görülen yüksek ateş. Yüksek ateşi %69.6 ile bitkinlik, %59.4 ile kuru öksürük,kas ağrısı ve nefes darlığı takip ediyor.

Yoğun bakımdaki hastalar üzerinde yapılan araştırmaların sonucuna göre en çok görüntülenen belirtilerde belli oldu. Corona virüs hastalığı sebebi ile yoğun bakımda olan hastalarda en çok görülen belirti iştahsızlık. Yoğum bakımdaki hastalarda iştahsızlıktan sonra en çok görülen belirtiler ise sırasıyla nefes darlığı, baş dönmesi, yutak ağrısı ve karın ağrısı takip ediyor.

Yorum Yap