1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Deniz Tabanında Görülmüş En Büyük Mikroplastik Yığınını Keşfedildi

Deniz Tabanında Görülmüş En Büyük Mikroplastik Yığınını Keşfedildi

Science Alert'ta paylaşılan bir araştırmaya göre araştırmacılar, bugüne kadar deniz tabanında görülmüş en büyük mikroplastik yığınını keşfetti. Araştırmacılar ayrıca plastik yığınlarının nasıl bu kadar yayıldığını da açıkladı.


Plastik atıkların deniz ve deniz ekosistemine büyük zararlar verdiği bilinen bir gerçek. Plastik atıklar zaman içerisinde okyanus içerisinde mikroplastik dediğimiz 5 milimetreden ufak parçalara dönüşüyor. Science Alert’ta araştırmacıların yayınladığı araştırma sonuçlarına göre bugüne kadar deniz tabanında görülmüş en büyük mikroplastik yığını keşfedildi.

Bugün Kadar Görülmüş En Büyük Mikroplastik Yığını

Yapılan araştırma sonucunda deniz tabanında bir metrekare içinde 5 santimetre kalınlığa ulaşan 1,9 milyon mikroplastik parçası keşfedildi. Bu seviye bugüne kadar deniz tabanında keşfedilen en yüksek mikroplastik seviyesi olarak kaydedildi. Araştırmacılar mikroplastiklerin dünyanın her alanında deniz tabanlarında bulunmasına rağmen bu plastiklerin oraya nasıl geldikleri hakkında net bir fikre sahip değil.

Yapılan araştırma sonrasında mikroplastiklerin boyut ve yoğunluğu ile alakalı parçalanacağını düşündürse de bazı plastikleri su yüzeyinde kalırken bazıları su da batıyordu. Su yüzeyinde kalan plastikler ise bir süre sonra yosunlaşarak suyun dibine iniyordu. Son yapılan araştırmalarda nehirlerin okyanuslara mikroplastik taşıdığını gösterdi. Bu tür mikroplastikler ise deniz canlıları tarafından besin olarak tüketildiğinden onların sağlığını büyük bir tehlikeye atıyor.

Yorum Yap