1. Ana Sayfa
 2. Organik Hayat
 3. Doğal Beslenme, Organik Beslenme ile Sağlıklı Yaşamak

Doğal Beslenme, Organik Beslenme ile Sağlıklı Yaşamak

Organik Tarım

Doğal beslenme yani organik beslenme sağlıklı bir yaşamın en temel ilkelerinden biridir. Günümüzde doğal ürünlere ulaşımın zor olması nedeniyle doğal beslenme alışkanlıkları her geçen gün azalmakta ve şehir hayatı insanları hazır ürünleri tüketmeye teşvik etmektedir. Paralel olarak obezite ve birçok kronik hastalık hızla artmaya devam ediyor. Kırsal kesimde daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin açık ara en önemli faktörü organik beslenme alışkanlıklarıdır.

Organik Beslenme
Organik Beslenme

Bu yazımızda doğal beslenmenin tanımından ve sağlıklı beslenme içindeki yerinden bahsedeceğiz.

Doğal beslenme nedir?

Organik gıdaya dayalı beslenmeye doğal beslenme yani organik beslenme denir. Organik gıdalar ise pestisit, hormon ve kimyasal kullanılmadan üretilen gıdalardır. Doğal üretim ile artan iş yükü ve modern tarıma göre daha düşük verim gibi nedenlerle daha az yapılır. Doğal tarım yöntemleri ile doğaya çok daha az zarar verilmektedir. Doğal gübreleme ile gıdaya pestisit kalıntısı bulaştırmadan organik ürünler üretilir. Bu nedenle organik ürünlerin kullanımı hem doğaya hem de sağlığımıza pek çok fayda sağlamaktadır. Kullanılan pestisitler toprağı kirletmekte ve tüketen kişilerde kanser riskini artırmaktadır. Organik gıdalar yapay renklendirici, koruyucu ve katkı maddesi içermediklerinden bireysel tüketim için idealdir. Doğal sebze tüketiminde vücudumuza alacağımız bol vitaminli ve proteinli besinlerin organlarımıza bir çok faydası olacaktır. Bunların en başında kereviz gelmektedir. Heryerde karşınıza kerevizin karaciğere faydaları , kerevizin faydaları gibi yazılar gelmektedir. Bol lif içeren besinlerin faydaları saymakla bitmez.

Organik Beslenme
Organik Beslenme

Organik beslenmenin faydaları?

 • Gıdalarla birlikte herhangi bir kimyasal alınmadığı için çocukların tüketiminde ebeveynlere rahatlık sağlar.
 • Gelecek nesiller için doğanın güvenle korunmasını sağlar.
 • Kimyasal içermediklerinden kimyasalların vücutta birikmesiyle organ hasarını önlerler.
 • Tarım arazilerinin daha az kirlenmesini sağlar ve tarımda çalışanların sağlığını korur.
 • Yüksek vitamin ve mineral içeriği ile birçok hastalıkla savaşır.
 • Doğal gıdalar içerdikleri antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruma sağlar.
 • Sağlıklı beslenmeye katkı sağlar.

Organik gıda olduğunu nasıl anlarız?

Organik tarımın yapılabilmesi için çiftçiden organik tarım ve organik gıda sertifikası alınması gerekmektedir. Organik ürünler satın alırken sertifikalarının olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Çiftçi bu sertifikanın varlığı ile tüketiciye tarlasında zirai ilaç kullanmadığını garanti eder. Gıda üretim sertifikası nasıl alınır sorusunun cevabına gelecek olursak; bugün sadece organik ürünlerin satıldığı, gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğiniz marketler var. Ancak üretim miktarı düşük olan bu ürünlerin fiyatı diğer modern tarım gıdalarına göre daha pahalıya satılmaktadır. Bu, herkesin bu gıdalara erişmesini engeller. Organik beslenmeyi zorlaştırır.

Organik Beslenme
Organik Beslenme

Hazır gıdaları yeme nedenleri:

 • Şehir hayatının yoğun akışı
 • İş hayatında uzun çalışma saatlerinden kaynaklanan yorgunluk
 • Teknoloji gelişimi ile gıda endüstrisinde mekanizasyon
 • Besinlerin doğal olgunlaşma sürecinin bozulması (hormonlar, aşılama)
 • Organik ürünler çok pahalı
 • Organik gıdaların düşük mevcudiyeti
 • Kırdan kente sürekli göç

Organik beslenmenin uygulanabilirliği:

Zamandan tasarruf etmek için geliştirilen mevcut teknoloji ve yöntemlerle, tarımda mahsul verimini artırmak ve daha az zamanda daha fazla ürün elde etmek gibi nedenlerle tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde kimyasallar kullanılmaktadır. Artan ihtiyaçları karşılamak için vazgeçilmez kabul edilen bu yöntemlerden dolayı doğal ürün yetiştiriciliği azalmıştır. Bu nedenle doğal beslenme şehir yaşamı için kısmen zordur. Ancak köy yaşamının devam ettiği yerleşim yerlerinde ve büyük şehirlerde kurulan organik gıda pazaryeri‘nde organik ürünler bulunabilir. Organik gıda pazarı organik ürünlere ulaşmada kilit rol almaktadır. Üretimi düşük olduğu için maliyetleri her yerde bulduğumuz yiyeceklerden daha yüksektir. Bu nedenle doğal beslenme (organik beslenme), herkesin satın alma gücü sınırlı ve bulunabilirliği zor olduğu için mevcut koşullarda zordur.

Sağlığa yararları yadsınamaz olduğundan, imkanlar dahilinde ulaşabildiğimiz gıdaların organik yapısına dikkat ederek gelecekte hipertansiyon, obezite, kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıkların oluşmasını engellemek mümkün. Doğal beslenmek için güvenilir yerlerden alışveriş yapmanız çok önemlidir. Tarladayiz.com sayfası son dönemlerde yaptığı çıkışla adından söz ettirmektedir. Sizde online alışverişlerinizde güvenilir olan Tarladayız sayfasını kullanabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin ancak doğal beslenme (organik beslenme) ile sağlanabileceğini unutmayın.

Yorum Yap