1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Elektronların Hareketini Gösteren Çalışma Yayınlandı

Elektronların Hareketini Gösteren Çalışma Yayınlandı

Amerika'da çalışmalarını sürdüren yoğun madde konusunda dünyanın en iyi bilim insanlarından olan Prof. Levy elektronların otoyoldaki arabalara benzer şekilde hareket ettiğini keşfetti.

electron

Amerika Birleşik Devletler’inde bulunan Pittsburgh Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanları elektronların bireysel bir şekilde değil grup olarak hareket ettiklerini keşfetti. Elektronların bu hareket biçimini otoyolda hareket eden otomobillere benzediğini belirtti.

Elektronlar Grup Halinde Hareket Ediyor

ABD’de bulunan Pittsburgh Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren yoğun madde konusunda dünyanın en iyi bilim insanlarından olan Prof. Jeremy Levy ve araştırma ekibi tek boyutlu iletken sistemlerde yaptığı deneyler sonucunda elektronların ayrı ayrı değil, aynı anda 2 veya daha kalabalık grup şeklinde hareket ettiğini keşfetti. Yapılan keşfin kuantum fiziği açısından oldukça önemli olduğu belirtildi.

Amerika’da bulunan Pittsburgh Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Prof. Jeremy Levy konu ile ilgili olarak balistik iletkenlerde elektronların metal veya yarı iletken malzemelerde olduğundan farklı bir şekilde olduğunu belirtti. Prof. Levy metal ve yarı iletken maddelerde etrafa saçılan elektronların balistik iletkenlerde otoyolda hareket eden araçlar gibi hareket ettiklerini belirtti. Bunun sebebi olarak ise ısı vermiyor oluşları olduğunu söyledi. Prof. Levy konu ile ilgili sıradan elektroniklerden daha farklı şekillerde kullanılabileceklerini yaptığı açıklamada belirtti.

Yorum Yap