1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. En Hızlı Dizüstü Bilgisayarlar

En Hızlı Dizüstü Bilgisayarlar

En Hızlı Bilgisayarlar

Paranın satın alabileceği en hızlı dizüstü bilgisayarı istediğin için mi buradasın? Bu zor bir hedeftir: “hızlı”yı nasıl tanımladığınıza ve bir dereceye kadar “dizüstü bilgisayarı” nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Ancak, bu hareketli hedefe ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Kısaltılmış versiyon? Dizüstü bilgisayar performansından bahsetmişken, farklı hız türleri vardır, bazıları birbiriyle ilişkilidir ve bazıları değildir. Ve birine diğerinin pahasına aşırı harcama yapmamak için neye ihtiyacınız olduğunu bilmeye değer.

En Hızlı Bilgisayarlar
En Hızlı Bilgisayarlar

“Hız”ın ne anlama geldiğini anlamak

Hız birçok yönden bölünebilir, ancak pratik bir mesele olarak, oyun, 3D oluşturma veya grafik hızlandırmalı içerik oluşturma gibi görevler için işlem gücü ve grafik yetenekleri açısından düşünebilirsiniz. Bunlar çok farklı şeyler ve düşündüğümüz tüm sistemleri her iki hız türünü de hesaba katarak karşılaştırıyoruz.

Bazı dizüstü bilgisayarlar bir alanda güçlüyken diğerinde değil. Örneğin, çok sayıda çekirdeğe ve iş parçacığına sahip, ancak minimum grafik çözümüyle birleştirilmiş yüksek performanslı bir işlemciye sahip bir dizüstü bilgisayarınız olabilir. (Bu, yalnızca bir işlemcinin entegre grafik yongası olabilir, tarihsel olarak ayrı grafiklerle ilgisi yoktur.) Bunun gibi bir dizüstü bilgisayar, çok fazla CPU kaynağı kullanan ancak çok az güç kullanan programlarda ve iş yüklerinde size mükemmel performans sağlayacaktır. Grafik hızlandırmaya dayalı oyunlar veya uygulamalar için.

Alienware Area-51M

Aynı şekilde, özel bir GPU’ya sahip olmak, oyun oynarken hızın anahtarıdır. Çoğu durumda, grafik yongası için bir sınırlayıcı veya darboğaz olmadığı sürece, işlemci hızı oyun denklemine eklenecektir.

Şimdi ham işleme hızının veya grafik hızının tarifi, ana işlemciyi veya grafik işleme birimini (GPU) mümkün olduğunca güçlü bir şekilde paketlemektir. Ancak bunu yaptığınızda, dizüstü bilgisayar tasarımındaki üç temel faktörün etkileşimini gösterir: maliyet, güç tüketimi ve sıcaklık.

Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri: Nelere Bakmalı?

Basit bir işlemci açısından, en hızlı dizüstü bilgisayarlar dört sınıfa girme eğilimindedir. Birincisi, yüksek performanslı işlemcilere sahip ancak entegre grafiklere sahip iş makineleridir. Bunları Latitude for Dell, ThinkPad for Lenovo ve EliteBook for HP gibi önde gelen satıcıların markaları altında bulabilirsiniz.

İkincisi, en son oyunları dizüstü bilgisayar ekranıyla eşleşen bir seviyede kaydetmek için seçilen güçlü mobil GPU’yu GPU’yu engellemeyecek en az yeterli CPU ile birleştiren üst düzey oyun dizüstü bilgisayarlarından oluşur. (Bu hastalık bir bilgisayar oyununu etkilediğinde, genellikle “sınırlı işlemci” olarak adlandırılır.)

Ardından, profesyonel içerik oluşturma ve veri analitiği için tasarlanmış ve tipik olarak kullandıkları belirli son teknoloji uygulamalar için optimize edilmiş mobil iş istasyonları, üretkenlik odaklı dizüstü bilgisayarlar vardır. (İş istasyonu pazarlama dilinde buna genellikle ISV veya ISV sertifikası denir, bu dizüstü bilgisayarların primlerine değer vermelerinin bir nedeni budur.) Bu makineleri HP ZBook ve Dell Precision gibi markalara göre tanımlayabilir veya bir Nvidia taşırlar. Quadro veya (nadiren) AMD taşırlar. Radeon Pro GPU’ları.

Son olarak, Gigabyte Aero 15 OLED XB ve HP ZBook Create G7 gibi bazı dizüstü bilgisayarlar, video editörleri ve oyun tasarımcıları gibi yaratıcı profesyonellere yöneliktir. Mobil iş istasyonlarıyla örtüşürler, ancak bu sistemler belirli uygulamalar için ISV sertifikasına sahip değildir. (Örneğin, Quadro GPU’lar yerine Nvidia GeForce RTX’e sahip olabilirler.) Burada hem yüksek hızlı hem de çarpıcı yüksek çözünürlüklü ekranlara sahipsiniz.

Acer ConceptD 7 Ezel Pro

Intel işlemci adlarının çoğu bir veya iki büyük harfle biter, bu da kimlikleri hakkında çok şey söyler. “H” harfine sahip herhangi bir Core yongası, yazılımınızın Hyper-Threading olarak bilinen bir özellik aracılığıyla kullanabileceği (belirli yongaya bağlı olarak) 16 adede kadar işleme dizisine sahip maksimum güçlü bir mobil yongadır. Tüm işlemciler Hyper-Threading’i desteklemez, ancak çalıştırdığınız programlar tamamen çoklu iş parçacıklıysa (yani, karmaşık görevleri gerçekleştirirken mevcut tüm hesaplama evrelerini kullanabilirler), bu büyük bir artı olacaktır.

İş dizüstü bilgisayarlarında, H serisi yongalar yalnızca yoğun bilgi işlem veya veri analizi için tasarlanmış ağır modellerde bulunabilir. Ancak H serisini hemen hemen tüm oyun dizüstü bilgisayarlarında ve birçok mobil iş istasyonunda göreceksiniz. Bazı yüksek performanslı iş istasyonu dizüstü bilgisayarları, özel gelişmiş bilgi işlem ve içerik oluşturma programlarını hızlandırmak için özel olarak tasarlanmış ve uzun süreler boyunca sürekli olarak çalışan sunucu yongaları olan Intel Xeon işlemcileri kullanır. Ancak Core i7 veya Core i9 H serisi daha yaygındır ve kesinlikle gerçekten üst düzey bir konfigürasyonun işaretidir.

Öte yandan, “U” veya “G3”, “G5” veya “G7” ile biten işlemciler, ultra mobil işlemci anlamına gelir. Bunlar, sınırlı termal marjlara sahip daha ince ve daha hafif dizüstü bilgisayarlarda çalışmak üzere tasarlanmış düşük güçlü yongalardır. Şimdi, dizüstü bilgisayarınızla ne yaptığınıza bağlı olarak, bunlar harika işlemciler olabilir. Bu tür bir Core i5 veya Core i7 üzerinde günlük iş veya ofis görevlerini kolayca tamamlayabilirsiniz ve bunların en iyileri karmaşık içerik oluşturma görevlerini zahmetli gecikmeler olmadan tamamlayacaktır. H serisinin dizüstü bilgisayarın gerçek gücü olduğunu bilin.

Laptop Interior

Peki ya Intel’in rakibi AMD? Şirketin Ryzen ve Ryzen Pro mobil işlemcileri, en iyi ayrı CPU / GPU kombinasyonlarını kullanan tam teşekküllü oyunlar ve iş istasyonları yerine, tarihsel olarak orta sınıf ofis uygulamalarına ve oyunlara (genellikle Intel’in üzerinde tümleşik grafiklerle) yöneldi. Ancak 2020 Ryzen 4000 serisi mobil işlemciler bir fark yarattı. MSI Alpha 15 gibi oyun donanımlarında bulunan sekiz çekirdekli Ryzen 7 4800H, Intel işlemlerini yönetmede en iyisini yapıyor. 2021’in başlarında piyasaya sürülecek olan Ryzen 5000 serisi, Lenovo Legion 5 Pro’dan Ryzen 7 5800H ile kanıtlandığı gibi, aynı derecede göz korkutucu bir meydan okuma sunuyor.

Ayrıca, bir dizüstü bilgisayar kasasında yüksek oktanlı masaüstü işlemciler kullanan, çoğunlukla Origin PC gibi üreticilerden gelen birkaç ekstrem oyun cihazından da bahsetmek zorundayız. Alienware Area-51m gibi, bu modeller de pil ömrü saatler yerine dakikalarla ölçüldüğünden taşınabilir olmaktan çok taşınabilir. Yalnızca derin cepleri olan ve mevcut maksimum işlemci gücüne ihtiyaç duyanların ilgisini çekiyor.

Bu yazımızda en hızlı dizüstü bilgisayarlar ile ilgili detayları siz değerli okurlarımız için paylaştık. En iyi özellikleri olan bilgisayarlar ile ilgili yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz. Eklemek istediklerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap