1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. En İyi Özellikleri Olan Bilgisayarlar

En İyi Özellikleri Olan Bilgisayarlar

En İyi Bilgisayarlar

Yani dizüstü bilgisayarınızın 15 inçlik ekranı sıkışıyor ve çoğu zaman tek bir yerde mi çalışıyorsunuz? Elbette, dizüstü bilgisayarınıza ikinci bir ekran bağlayabilir veya ayrı bir monitöre sahip bir masaüstü kulesini tercih edebilirsiniz, ancak daha modern seçenek hepsi bir arada (AIO) masaüstü bilgisayardır. 17″ ekranlı (veya daha küçük) bir orta-üst seviye dizüstü bilgisayarla yaklaşık aynı paraya 23″ veya daha büyük ekranlı bir AIO bilgisayarı alabilirsiniz.

Tabii ki, böyle yüksek düzeyde entegre bir sistem satın almak, normal bir masaüstü bilgisayar satın almaktan biraz daha karmaşıktır. Birlikte bir bilgisayar ve bir monitör satın alıyorsunuz ve gelecekte neleri yükseltebileceğinize ilişkin doğal kısıtlamalar, önceden akıllı satın almayı çok önemli kılıyor. Gerçekten de, doğru AIO’yu seçmek, bir masaüstünden çok bir dizüstü bilgisayar satın almaya benzer. İşte dikkate alınması gereken temel faktörler.

En İyi Bilgisayarlar
En İyi Bilgisayarlar

İlk Önce Ekrana Odaklanın

Dikkat etmeniz gereken ilk şey (bu bir kelime oyunu değildir) ekrandır, herhangi bir AIO’nun en önemli parçası. Daha ucuz AIO PC’lerin bazıları 23 inçten daha küçük panellerle gelecek olsa da, sınıflar veya yurt odaları gibi aşırı sıkışık alanlar için daha uygundurlar. (Bundan çok daha azını yapın ve büyük ekranlı bir dizüstü bilgisayar satın alabilirsiniz.) Gerçekten ihtiyacınız olan şey, çapraz olarak en az 23 inçlik bir ekrandır – ve mümkünse ne kadar büyükse o kadar iyidir. Şimdiye kadar gördüğümüz en büyük hepsi bir arada bilgisayarlar, kavisli 34 inç ekranlara sahiptir.

23 inç veya daha büyük bir ekranla, en az 1920 x 1080 piksel (Full HD olarak da adlandırılır) doğal çözünürlük neredeyse garanti edilir ve daha büyük ekranlar daha da uzundur. Çoğu durumda, bu çözünürlük geleneksel bir ekran için 4K – 3840 x 2160 piksele kadar veya ultra geniş bir ekranda 3440 x 1440 piksele kadardır. Bu yüksek çözünürlük size birden çok pencereyi yan yana görüntüleme veya üç ila dört sayfa genişliğinde bir elektronik tablo görüntüleme olanağı sağlar. Gerçekten de, çoklu görev yapıyorsanız, ne kadar fazla ekran alanı o kadar iyi olur.

HP Envy All in All

20/10 görüşe sahip olanlar için sorun olmasa da, daha büyük ekran ve daha yüksek doğal çözünürlük, Word belgelerinizde veya Excel elektronik tablolarınızda yazı tipi boyutunu artırmanıza ve aynı anda ekranda birçok bilgiyi görüntülemenize olanak tanır. Masaüstü ekranları da genel olarak dizüstü bilgisayar ekranlarından daha parlaktır. En iyi görüntü kalitesi için, düzlem içi anahtarlama teknolojisini (IPS) göz önünde bulundurun. IPS ekranlar doğal olarak eksen dışında daha iyidir; bu, resimlerdeki tam renkleri ve tüm detayları görmek için tam olarak ortada oturmanız gerekmediği anlamına gelir.

Ekrana dokunmak veya dokunmamak kişisel tercih meselesidir. Windows 10 Döşemeli Başlatma arabirimi, çeşitli uygulamalarla etkileşimi kolaylaştıran dokunmatik yüzeyler düşünülerek tasarlanmıştır. Aileler için rahat ve işlevsel olsalar da dokunmatik ekran herkes için %100 gerekli değildir, özellikle de all-in-one’ı geleneksel bir bilgisayar gibi kullanmayı planlıyorsanız. Öte yandan, Apple iMac all-in-one’a bakıyorsanız, karar sizin için verilmiştir: macOS dokunmatik ekran kullanmaz ve hiçbir Mac bunları sunmaz.

Monoblok Acer Aspire All in All

Endişelenme. Fare veya dokunmatik yüzey ile kaydırma, dokunmatik ekran kullanmak kadar veya hatta daha hızlı olacaktır çünkü AIO ile ekrana bir elinizi klavyeden veya fareden kaldırarak ulaşmanız gerekir. Kopyalamak ve yapıştırmak için metin seçmek de fare ile daha kolaydır. Formları çevrimiçi olarak doldurursanız ve metin giriş alanları, açılır menüler ve onay kutuları arasında geçiş yaparsanız, klavyenizi ve farenizi kullanarak verileri daha hızlı girebilirsiniz.

Zamanın en az yüzde 50’sinde dokunmatik ekranı kullanmayı planlıyorsanız, yatay veya neredeyse yatay olarak eğilebilen ekranlara sahip sistemler arayın. Bu, sistemi büyük bir tablet gibi kullanmanıza olanak tanır, böylece dokunmatik ekranı kullanmak için elinizi yan tarafta tutmanıza gerek kalmaz. Bir ATM kullanmayı düşünün: 90 saniyelik bir işlem için dikey bir ekran yeterlidir, ancak 10 dakika veya daha uzun süre sonra sıkıcı hale gelir. Her şey basit ergonomiye bağlıdır.

Bu yazımızda en iyi özellikleri olan bilgisayarlar‘ı siz değerli okurlarımız için paylaştık. Bir önceki yazımızda paylaştığımız en iyi harici SSD’ler hangileri? neden SSD kullanmalıyız? konu başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Eklemek istediklerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

Yorum Yap