1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Facebook En Önemli Özelliklerinden Birini Kaldırıyor

Facebook En Önemli Özelliklerinden Birini Kaldırıyor

Facebook beğeni sayılarının görünümünde değişikliğe gidiyor


Facebook, paylaşılan gönderilerdeki like yani beğeni sayılarını kapatmayı test ediyor.
.
Uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong, Facebook’taki Android uygulamasının içinde, beğenileri gizlemeye yarayan bir kod buldu. Gönderiyi paylaşanın görüp göremediği bilinmemekle birlikte, diğer kullanıcılar sadece birkaç reaksiyon emojisi görecek ve belirli sayıda insan yerine “[arkadaş] ve diğerleri” tarafından beğenildiğine dair bir not görecektir. Bu durum ise bir gönderinin kaç defa beğenildiğini görmemizi engellemiş olucak.

Facebook, TechCrunch’a sayılan gibi gizlenecek bir test düşündüğünü, ancak testin henüz çalışmaya başlamadığını doğruladı.

Instagram, bu yılın başlarında aynı şekilde beğeni sayıları gibi sayımları saklamayı test etmeye başladı ve daha fazla ülkeye genişletildiğinden beri, şu ana kadar başarılı olduğuna dair işaretler var. Testin bir parçası olan insanların da bu özelliği beğendikleri belirtildi.

Kullanıcılar, yayınlarının yeterince beğenilip beğenilmediği konusunda endişelenmeye başladıkları için, kendilerini kötü hissetmelerinden şikayetçi olmaya başladılar. İnsanlar beğenmeyeceğinden korktukları şeyler göndermeyebilir veya iyi performans göstermeyen şeyleri silebilirler. Bu sayımın kaldırılması üzerinde oluşan baskının bir kısmını çözebilir.

Bu, Facebook’ta daha fazla yazıya ve Facebook’ta daha fazla zaman harcanmasına neden oluyorsa, bunun gibi testlerin genişlemeye devam ettiğini görebiliriz.

Yorum Yap