1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Fast Food’un Beyni Kötü Etkilediği Ortaya Çıktı

Fast Food’un Beyni Kötü Etkilediği Ortaya Çıktı

Avustralya'da bulunan Macquarie Üniversitesi'nde görev alan bilim insanları fast foodun insan beynine olan etkisi ile ilgili çalışma yürüttü.

fastfood

Avustralya’da çalışmalarını sürdüren bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda Fast Food yiyeceklerin insanların beyinlerine kötü yönde etkilerinin bulunduğunu ortaya çıkardı.

İnsan Beynini Kötü Olarak Etkiliyor

Avustralya’da görev alan bilim insanları insanlar üzerinde fast food tüketiminin sonuçları üzerine araştırma yaptı. Yapılan araştırmada fast food yiyeceklerinin bilimsel olarak kanıtlanmış obezite, diyabet, yüksek tansiyon gibi etkilerinin aksine insan beynine olan etkisine odaklanıldı. Fast Food ile birlikte şekerli, tuzlu, yağlı yiyecekler ve işlenmiş etlerin de dahil olduğu Batı tipi beslenme sonucunda insan beyninin hipokampusu bölümü etkinleniyor.

İnsan beyninin yön bulma ve hafıza ile gerekli bölümü olan Hipokampusu bölümü batı tipi beslenme sonucunda zayıflıyor. Avustralya’da bilim insanları araştırmayı 110 insan ile birlikte yürüttü. 110 kişiyi iki gruba bölen bilim insanları bir gruba sağlıklı yiyecekler verirken diğer gruba ise fast food yiyeceler yedirdi. Araştırma sonucunda test uygulanan gruplardan fast food ile beslenenler hafıza testlerinden daha zayıf not almaya başladı. Araştırmanın bir diğer sonucu ise fast food yemekleri tüketmenin tekrardan fast food yemekleri tüketmek olduğu bilim insanları tarafından belirtildi.

Yorum Yap