1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Sahra Çölü’nde Balık Fosilleri Bulundu

Sahra Çölü’nde Balık Fosilleri Bulundu

Sahra Çölü'nde araştırma yapan bilim insanları binlerce yıl eskiye ait balık fosilleri buldu.

ahra

Sahra Çölü’nde yürütülen yeni çalışmanın sonucunda Sahra Çölü’nde binlerce yıl önce yaşamış balıklara ait fosil parçaları bulundu. Bulunan fosillerin ışığında Sahra Çölü’nün bundan yıllar önce balıkların yaşamasına uygun bir alan olduğu anlaşıldı.

12.000 Yıl Önce Yaşamış Balığa Ait Fosil Bulundu

Libya’nın güney batı bölgesinde bulunan tamamı kumlar ile kaplı Sahra Çölü’nde binlerce yıl öncesinde yaşamış balıklara ait fosiller bulundu. Elde edilen fosilleri yorumlayan bilim insanları Sahra Çölü’nün bundan binlerce yıl önce su canlılarının yaşımına uygun bir alan olduğunu belirtti. Çalışmalarını yürüttükleri Sahra Çölü’nden toplamda 17000’den fazla fosil bulan bilim insanları fosillerin %80’inin 11.000 yıldan daha önceye ait olduğunu belirtti.

Çalışmayı yürüten bilim insanları ayrı balıkların fosillerinin üzerinde yanık ve kesik izlerinin bulunmasından kaynaklı bu bölgede yaşayan insanların besin ve geçim kaynaklarının balıkçılık olduğunu düşündüklerini açıkladılar. Balıklar dışında memeli, kuş ve sürüngenlere ait kanıtlarda bulan bilim insanları memeli fosillerinin çoğaldığı bölgelerde balık fosillerinin azaldığını da açıklamalarına ekledi.

Yorum Yap