1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Hamsinin Devasa Boyuttaki Atası Keşfedildi

Hamsinin Devasa Boyuttaki Atası Keşfedildi

Bilim insanları, 70 sene önce bulunan ve bir müzede saklanmakta olan iki fosil üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda hamsi balığının tarih öncesinde yaşamış atasını keşfettiler.

hamsi

Hamsi, Türkiye’nin denizlerinde sıklıkla görülen ve ülkemizde sıkça tüketilen bir balık türü. Yeni yapılan bir çalışmanın ardından küçük bir balık olarak bilinen hamsinin aslında eskiden küçük olmadığını gösterdi. Belçika ve Pakistan’da bulunan iki ayrı balık fosilinin üstünde yapılan çalışmaların ardından hamsinin tarih öncesinde yaşayan atasının bir metre uzunluğunda, alt çenesinde sıralı dişler bulunan ve üst çenesinde tek dişin bulunduğu bir balık olduğunu ortaya koydu.

Hamsinin Atası Olan Balık Keşfedildi

Bilim insanları, günümüzden 55 milyon yıl öncesinde Eosen Dönemi’nde kalma iki fosili tekrardan inceledi. Bilim insanlarının incelediği fosiller, bundan 70 ve 40 yıl kadar önce yapılan kazılar ile Belçika ve Pakistan’da bulunmuştu. Fosiller çıkarıldıktan sonra bir müzeye bağışlanmıştı.

Fosiller üzerinde öncesinde yapılan çalışmalar, fosillerin tam olarak hangi tür olduğunu ortaya koyamamıştı. Fakat Michigan Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları yaptıkları çalışma ile bu balık fosillerinin günümüzde bilinmeyen bir balık türüne ait olduğunu keşfettiler. Detaylı araştırmanın ardından keşfedilen fosillerin günümüz balık türlerinden hamsiye daha yakın olmakla beraber hamsi ve ringa balığının atası olabileceğini keşfettiler. Monosmilus chureloide ismi verilen balığın büyüklüğü 1 metre iken sahip olduğu dişler avcı bir balık olduğunu gösteriyor.

Yorum Yap