1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. İşletim Sistemlerinin 2020 Nisan Pazar Payları Açıklandı

İşletim Sistemlerinin 2020 Nisan Pazar Payları Açıklandı

2020 yılının Mayıs ayına girdiğimiz şu günlerde Nisan ayı itibari ile en çok tercih edilen işletim sistemleri açıklandı. Windows 10 önceki dönemlere göre düşüş yaşarken macOS ise Nisan ayında en çok yükselen isim olarak önce çıkıyor.


21. yüzyıl itibari ile hayatımızın her alanına entegre olan bilgisayarları verimli bir şekilde kullanmak için işletim sistemleri kullanıyoruz. Hatta  öyleki işletim sistemleri bile kendi kendine oldukça büyük bir sektör. İşletim sistemlerinin hangisinin daha çok kullanıldığını gösteren pazar payı ölçüm sonuçları yayınladnı. Nisan ayı işletim sistemi pazar paylarına göre Windows 10 yaşadığı düşüşe rağmen 1.liğini sürdürmeye devam ediyor. macOS ise bu süreçte yükselen işletim sistemi olarak göze çarpıyor.

En Çok Kullanılan İşletim Sistemi Windows 10

Nisan ayının işletim sistemleri pazar paylarına baktığımızda ilk sırada %57,34’ten %56,08’e gerileyen Windows 10 bulunuyor. Artık daha fazla güncelleme almayacak olan Windows 7 ise emekli olduktan sonra düşen %25,59 kullanım yüzdesi ile listenin 2. sırasında yer aldı. Listede yer alan bir diğer Windows sürümü olan Windows 8.1 ise %3,28 pazar payı ile listenin 4. sırasında yer aldı.

Apple’nin işletim sistemi olarak karşımıza çıkan macOS’a baktığımızda ise macOS’un pazar payını %3,41’den %4,15’e çıkararak listenin 3. sırasında bulunduğunu görüyoruz. Windows’un bir zamanlar en çok kullanılan ve çok sevilen işletim sistemi Windows XP ise %1,31 pazar payı ile listenin 8. sırasında yer alıyor.

Yorum Yap