1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Bilim İnsanları İyi Uyku İçin Yapmanız Gerekenleri Açıkladı

Bilim İnsanları İyi Uyku İçin Yapmanız Gerekenleri Açıkladı

Amerika'da çalışmalarını yürüten bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda kaliteli uyku için yapılması gerekenleri sıraladı.

rahat-uyku

Amerika’da çalışmalarını yürüten Nöroloji dalında görev alan bilim insanları yaptıkları araştırma sonrasında kaliteli uyku için yapılması gereken şeyleri sıraladı. Yapılan deneyler sonucunda belirtilen özellikleri uygulayan deneklerin uyku kalitesinin arttığı gözlemlendi.

5 Madde de İyi Uyku

Gerçekten yorgun olduğunuzdan emin olun: Çok sıradan bir olay gibi durabilir fakat yatağa gerektiğinden erken girmek uykunuzun kaçmasına sebep olabilir. Bazı insanlar “geceleri” uyuyamıyorum gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bunun için gün içerisinde bol bol güneşten faydalanın. Yapılan araştırmalar gün ışığının metabolizmayı ve uyku düzenini düzenlediğini gösterir. Gün içerisinde yapacağınız ufak antremanlar ile de gece uykunuzu rahatlatabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde uzun süre uyumak ya da akşama yakın uyumak da uyku düzeninizi bozabilir.

Yediğinize, içtiğinize özen gösterin: Gün içerisinde yediğiniz besinler de rahat bir uyku için çok önemlidir. Yatmadan önce içeceğiniz kafeinli içecekler uykunuzun kaçmasına sebep olabilir. Ayrıca yatmadan önce tıka basa yemek yemek uyumanızı zorlaştırır. Alkol kullanımı her ne kadar uykuya yardımcı gibi gözükse de sağlıklı bir uyku için gerekli olan REM uykusuna geçmenizi engeller. Aynı zamanda alkol, idrar söktürücü olduğu için gece boyuncu tuvalete kaldırarak sağlık bir uyku çekmenizi engeller.

Yatağa girmeden önce dinlendirici bir rutin belirleyin: Yatmadan önce okunan kitap, aile için sohbet, meditasyon ya da dinlenen bir müziği rutin haline getirirseniz bu her gerçekleştiğinde beyin uykunun habercisi olarak algılayarak sizi uyku düzenine sokacaktır.Besteci Max Richter’ın bir sinirbilimci ile ortak çalışması olan “Sleep” (Uyku) adlı eserinde, beynin her bir uyku döngüsü için ihtiyacı olan ritimleri bir araya getirilerek hazırlanmıştır. Bu müzik bilimsel olarak sağlık bir uyku için tasarlanmıştır.

Sağlık bir uyku için sağlık bir ortam hazırlayın: Bunu sadece duş almak veya dişleri fırçalamak olarak görmeyin.Etrafta alkol gibi zararlı alışkanlık oluşturacak maddelerin bulunmaması ya da uykunuzu bölecek televizyon, tablet gibi aletlerin olmaması da sağlık bir ortam oluşturur.Etrafta ne kadar az eşya bulunursa o kadar rahat bir uyku elde edilebilir. Ayrıca yatmadan önce televizyon izleniyor ya da elektronik bir cihaz kullanılıyorsa otomatik kapanma modu ayarlanarak uykuyu bölmesi engellenebilir. Etrafta kirli çamaşır bulunmaması, odanın dağınık olmaması da sağlıklı bir uyku için önemli etkenlerdendir.

Önceliği uykunuza verin: Başarılı iş adamlarının 4 saatten daha az uyuduğu gibi söylentilere inanmayın. Çoğu başarılı insan günde 7-8 saat kadar uyuyarak sağlıklı bir güne uyanıyor. Böylelikle gün boyunca dinç ve dikkatli bir şekilde işlerini ilerletebiliyorlar. Sürekli 5 saatten az uyumak kalp krizi, kanser riskini arttırır.Bunun için her gün aynı saatte yatağa girip kalkmaya özen gösterin.

 

Yorum Yap