1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Kalp Hastalığı Tedavisinde İlk Kez Kök Hücre Tedavisi Uygulandı

Kalp Hastalığı Tedavisinde İlk Kez Kök Hücre Tedavisi Uygulandı

Çin'de bulunan bir kalp cerrahı, dünya üzerinde ilk defa kalp hastalarına  ‘uyarılmış pluripotent kök (iPS)’ hücrelerinden türetilen kalp kası hücrelerini enjekte etti. Hastaların bir sene içerisinde iyileştiği belirtilen çalışma ile ilgili detaylar bu yıl içerisinde yayınlanacak.

kök hücre tedavisi

Nature Magazine’de yayınlanan bir habere göre Çin’de bir kalp cerrahı ‘yeniden programlanmış’ kök hücrelerine dayanan kalp hastalığı için ilk iki deneysel tedaviyi gerçekleştirdi. Nanjing Drum Tower Hastanesi’nde görev alan cerrah Wang Dongjin yapılan çalışmada hastaların bir senede iyileştiğini belirtti.

Kalp Hastalığına Kök Hücre Tedavisi Uygulandı

Yapılan işlemler, erkeklere uyarılmış pluripotent kök hücrelerinden üretilen kalp kası hücrelerinin enjekte edilmesinden oluşuyordu. Tedavide yer alan hastalardan birisi 55 yaşındaki bir elektrikçiydi. 55 yaşındaki adam, tedavinin ardından yürüyebildiğini, merdiven çıkabildiğini ve gece boyunca uyuyabileceğini belirterek sonuçtan çok memnun olduğunun altını çizdi.

Normalde kalp hastalığına karşı kök hücre tedavisinin kullanılması yaygın bir tedavi değil. Bilim insanları, kalbe yerleştirildikten sonra kas hücrelerine dönüşmesini amaçlayarak yetişkin kök hücreleri ile bu tedaviyi uygulamaya çalışıyor. Fakat girişimler şimdiye kadar net bir sonuç vermeden başarısız oldu. Bilim insanları, şimdi insanlar üzerinde yapılan iki tedavinin insanlar üzerinde de işe yaradığına dair kanıt sağlamasını umuyorlar. Bununla beraber uygulama ile ilgili henüz somut bir çalışma yayınlanmadığı için çalışmaya bağlı olmayan araştırmacılar ise tedavinin işe yarayıp yaramadığı konusunda bir bilgilerinin olmadığını söylüyorlar. Araştırma ekibi bu yıl içerisinde sonuçları yayınlamayı planlıyor.

Yorum Yap