1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Karbondioksiti Diğer Gazlardan Ayırmaya Yarayan Membran Üretildi

Karbondioksiti Diğer Gazlardan Ayırmaya Yarayan Membran Üretildi

membran

Dünya’nın gelişen teknoloji sonucu ortaya çıkan sorunlarından biriside karbon salınımı. Uluslararası sözleşmeler ile azaltılmaya çalışılan karbon salınımı azaltılmazsa küresel ısınma hızlanacak. Araştırmacılar karbon salınımını engelleyebilmek için yeni bir membran geliştirdi. Bu malzeme ile birlikte karbondioksit daha atmosfere çıkmadan yakalanarak diğer gazlardan ayrılıyor.

Karbondioksiti Atmosfere Çıkmadan Yakalanıyor

Ekibin yaptığı açıklamaya göre kullanılan teknik daha önce kullanılmamış. Bu teknikte gaz ayırma membranı, az miktarda değerli metal ile besleniyor. Bu da karbondioksitin küçük gümüş kristallerinde ve ya dendritleri üzerinde toplanmasına olanak sağlıyor. Büyük miktarda karbondioksit ve oksijenin, daha önceki yöntemlerden daha az değerli metal kullanılarak yakalanmasını sağlıyor.

Newcastle Üniversitesi’nde karbon yakalama mühendisi olarak görev alan Greg Mutch, membranın sadece düşük bir miktarını gümüşten yaptıklarını açıkladı. Düşük miktarda eklenen gümüşün membran içinde büyümesini sağladıklarını ve istedikleri fonksiyonları da kazandırdıklarını açıkladı. Yapılan çalışmanın ardından araştırmacılar, gümüş dendritlerinden bir ağ oluşturarak bu ağ ile karbondioksiti yakalamayı başardı.

Yorum Yap