1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs 20 Sene Yaşayabiliyor

Koronavirüs 20 Sene Yaşayabiliyor

koronavirüs

2019’un sonunda ortaya çıkan koronavirüs bütün dünyada etkisini sürdürüyor. An itibari ile 9 milyona yakın insana bulaşan koronavirüs toplamda 470 bine yakın insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Bu sırada bilim dünyası ise yeni tip koronavirüs ile ilgili çalışmalar üzerine yoğunlaşmış durumda.

Koronavirüs ile ilgili neredeyse her gün gelen haberlere bugün Çin’den bir yenisi eklendi. Hastalığın ilk görüldüğü yer olan Çin’de bulunan bir tıbbi danışman virüsün 0’ın altında yirmi derecelik hava koşulunda 20 sene yaşayabileceğini iddia etti. Açıklamayı yapan Profesör Li Lenjuan, koronavirüsün soğuk hava koşullarına karşı çok gelişmiş bir dayanma kabiliyetinin olduğunu belirtti.

Profesör Li Lanjuan virüsün soğuğa karşı dayanıklılığının donmuş gıdalar üzerinde de etkili olduğunu belirti. Bu tarz gıdalar üzerinde bulunan koronavirüsün büyük tehlikeler yaratabileceğini belirten profesör donmuş gıda sektöründe kontrollerin arttırılması gerektiğinin altını çizdi. Profesör Li Lanjuan, “Virüs birkaç ay boyunca eksi 4 derecede ve 20 yıl eksi 20 santigrat derecede hayatta kalabilir.” sözlerini kullandı.

Yorum Yap